Podatnik świadczący usługi rachunkowo-księgowe polegające m.in. na sporządzaniu jednorazowych zeznań podatkowych nie może zastosować podmiotowego zwolnienia z podatku od towarów i usług. Takie jest stanowisko organów podatkowych. Sprawdź komentarz eksperta na ten temat.
Jedną z sytuacji uniemożliwiających korzystanie ze zwolnienia z VAT jest świadczenie usług doradczych (art. 113 ust. ust. 13 pkt 2 lit. b ustawy o VAT). Ustawa o VAT nie wyjaśnia jednak, jakie usługi rozumie przez: „usługi doradcze”. Zatem definiując pojęcie „usług doradczych” trzeba odwołać się do definicji słownikowych bądź do szczególnych przepisów normujących kwestię doradztwa.
Udzielanie osobom zatrudnionym nieoprocentowanych pożyczek ze środków obrotowych spółki stanowi odpłatne świadczenie usług, które korzysta ze zwolnienia z VAT.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę – przypomniał dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.
Dowóz osób zatrudnionych do pracy nie podlega VAT. To samo dotyczy transportu pracowników z obcych firm, pod warunkiem że wykonują oni usługi związane z działalnością spółki.
Sprawa dotyczyła spółki prowadzącej działalność usługową. Zakład produkcyjny jest położony w specjalnej strefie ekonomicznej wiele kilometrów od miejscowości. Aby zapewnić pracownikom punktualny dojazd do pracy firma zorganizowała darmowe dojazdy. Wynajęto w tym celu przewoźnika. Z transportu korzystają pracownicy, a także potencjalni pracownicy, czyli osoby udające się na rozmowę o pracę oraz osoby z firm współpracujących.
Wątpliwości dotyczyły tego, czy transport takich osób trzeba opodatkować VAT.
Podatnik, który zrezygnował ze zwolnienia z podatku, może ponownie z niego skorzystać po upływie roku, licząc od końca roku, w którym doszło do rezygnacji. Może to nastąpić w dowolnym miesiącu, a nie koniecznie z początkiem stycznia.
Sprawa dotyczyła podatniczki prowadzącej biuro rachunkowe. Osoba ta zrezygnowała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług tak, że została czynnym podatnikiem tego podatku. W ramach świadczonych usług prowadzi podatkowe księgi przychodu i rozchodu, księgi rachunkowe, rejestry VAT, ewidencje środków trwałych, wyposażenia, a także w imieniu zleceniodawców-klientów wysyła deklaracje podatkowe z podpisem elektronicznym, oblicza zaliczki na podatek, rozlicza składki ZUS, sporządza listy płac oraz prowadzi akta osobowe. Nie świadczy usług doradztwa. Po jakimś czasie chciała powrócić do zwolnienia z VAT, spełniała bowiem ustawowe warunki.
Od 1 stycznia 2015 roku zostanie uchylony art. 43 ust. 13 ustawy o VAT. Przepis ten przewiduje zwolnienie od podatku dla usługi stanowiącej element usługi finansowej oraz ubezpieczeniowej.
Zdaniem eksperta Pracodawców RP Mariusza Korzeba, projektowane zmiany w ustawie o VAT będą miały negatywne konsekwencje, które mogą doprowadzić do destabilizacji praktyki podatkowej w sektorze świadczeń ubezpieczeniowych.
Sprzedaż firmowego samochodu podlega opodatkowaniu 23% VAT. Natomiast jego wycofanie na cele osobiste nie jest opodatkowane. Podobnie będzie w przypadku jego dalszej sprzedaży przez osobę fizyczną.
Przepisy ustawy o VAT nie dają w aktualnym stanie prawnym możliwości zwolnienia z VAT sprzedaży towarów używanych. Zwolnienie dla sprzedaży używanego samochodu na cele działalności gospodarczej przysługiwać może wyłącznie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Przepis odnosi się jedynie do dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zakup samochodu przeznaczonego do prowadzenia działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością zapłaty VAT lub PCC. O tym, który podatek należy rozliczyć decyduje zastosowanie (bądź nie) zwolnienie z podatku od towarów i usług.
Dla przedsiębiorcy kupującego samochód (zwłaszcza osobowy), który jest czynnym podatnikiem VAT, status podatkowy transakcji PCC czy VAT ma duże znaczenie, szczególnie w ostatnich miesiącach liberalizacji przepisów dotyczących możliwości odliczenia VAT. Zakup wiąże się często dla kupującego z możliwością odliczenia podatku, natomiast w przypadku powstania obowiązku podatkowego z tytułu PCC wartość uiszczonego podatku zwiększyć może wartość początkową samochodu wprowadzonego do ewidencji środków trwałych. Ostatnie dynamiczne zmiany dotyczące opodatkowania sprzedaży samochodów z punktu widzenia przepisów o podatku od towarów i usług nie mają znaczenia w rozstrzygnięciu dylematu PCC czy VAT.
Usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego świadczone przez podwykonawcę są zwolnione z VAT. Muszą być jednak finansowane co najmniej w 70% ze środków publicznych – wyjaśnił minister finansów w ostatniej interpretacji ogólnej.
Najnowsza interpretacja ogólna ministra finansów dotyczy opodatkowania czynności wykonywanych przez podwykonawców na rzecz podmiotów świadczących usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego w ramach realizacji projektów finansowanych lub współfinansowanych ze środków publicznych, a w szczególności ze środków unijnych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip