Przepisy polskiej ustawy o VAT są sprzeczne z dyrektywą unijną w zakresie, w jakim wymagają, aby pierwsze zasiedlenie miało miejsce wyłącznie w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Tak orzekł TSUE.
Najnowszy projekt zmian w ustawie o VAT, mających wejść w życie w połowie tego roku, wprowadza nowe kategorie podmiotów, którym nie będzie wolno korzystać ze zwolnienia podmiotowego w tym podatku.
Samir Kayyali, doradca podatkowy, pokrótce objaśnia kiedy warto być czynnym podatnikiem VAT, a kiedy korzystać ze zwolnienia oraz jakie branże wyłączają możliwość wyboru.
Od 1 lipca 2017 r. z regulacji dotyczących zwolnień od podatku VAT zostały usunięte zwolnienia dla usług stanowiących element zwolnionej od podatku usługi finansowej lub ubezpieczeniowej, wymienionej w art. 43 ust. 1 pkt 7 oraz 37–41 ustawy o VAT., stanowiących odrębną całość oraz będących właściwymi i niezbędnymi do świadczenia usługi zwolnionej.
Wykładowca akademicki świadczy usługi kształcenia. Czy ma prawo do zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług? Sprawdź, co na to organy podatkowe.
Podmioty wykonujące m.in. usługi związane z obsługą rachunkowo-księgową, w szczególności: prowadzące księgi rachunkowe , księgi podatkowe i inne ewidencje do celów podatkowych , sporządzające i wypełniające deklaracje podatkowe – mogą w określonych warunkach, korzystać ze zwolnienia podmiotowego o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o VAT.
Nowelizacja ustawy o VAT została już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Dowiedz się, jakie zmiany nastąpią w zakresie usług pomocniczych czy usług pośrednictwa.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip