zaliczka

Zmiany w zaliczkach: uchylenie mechanizmu rolowania zaliczek podatkowych

Zmiany w zaliczkach: uchylenie mechanizmu rolowania zaliczek podatkowych

Od 1 lipca 2022 r. obowiązują zmiany wprowadzone Polskim Ładem 2.0. Ustawodawca postanowił wycofać się z wielu rozwiązań wprowadzonych przez Polski Ład, gdyż program ten okazał się w bardzo wielu aspektach niedopracowany i niekorzystny dla płatników oraz podatników. Stąd m.in.:  likwidacja tzw. ulgi dla klasy średniej i uchylenie mechanizmu odraczającego pobór należności podatkowej polegającego na tzw. „rolowaniu” zaliczek na podatek. Sprawdzamy na przykładach, jakie są praktyczne skutki tych zmian.

Polski Ład 2.0 uprościł od początku lipca br. proces sporządzania list płac. Uchylił on bowiem mechanizm rolowania zaliczek podatkowych wdrożony do systemu prawnego na początku stycznia 2022 roku.

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia tego, jaki wpływ na rozliczenia płacowe ma omawiana zmiana, , warto omówić na czym polegało wspomniane „odkładanie” poboru części zaliczek PIT. W największym skrócie można je opisać w 4 krokach:

Krok 1. Skalkulowanie zaliczek na podatek dochodowy w dwóch wariantach: według zasad „polskoładowych” (obowiązujących od 2022 r.) oraz „starych” reguł funkcjonujących w dniu 31 grudnia 2021 r.

Krok 2. Porównanie, która zaliczka jest mniejsza – według starych czy nowych zasad.

Krok 3. Pobór z przychodu zatrudnionego niższej zaliczki podatkowej, o ile podatnik nie złożył na piśmie rezygnacji ze stosowania w jego przypadku „rolowania” zaliczek na podatek.

Krok 4. Przesunięcie poboru nadwyżki pomiędzy należnością podatkową obliczoną na „polskoładowych” zasadach a zaliczką PIT skalkulowaną według reguł z 2021 r. do miesiąca, w którym wystąpi ujemna różnica pomiędzy zaliczkami na starych i nowych zasadach (w takim miesiącu „nadwyżkę” można było pobrać tylko do kwoty „ujemnej różnicy” z danego miesiąca czyli do kwoty stanowiącej różnicę pomiędzy „zaliczką PIT z 2022 r.” a „zaliczką PIT z 2021 r.”).

Polski Ład 2.0: Koniec z rolowaniem zaliczek na PIT

Od 1 lipca 2022 r. płatnicy nie muszą już „odkładać” momentu poboru części zaliczek podatkowych. Ustawodawca postanowił bowiem od tego dnia uwolnić ich od konieczności wyliczania w trakcie 2022 roku zaliczek na podatek zarówno według zasad funkcjonujących w tym roku, jak i reguł obowiązujących 31 grudnia 2021 r. i pobierania niższej należności podatkowej.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się m.in.:

  • co oznaczał mechanizm rolowania zaliczek na PIT i jakie w praktyce oznaczało to problemy;
  • co oznacza usunięcie mechanizmu rolowania zaliczek podatkowych od 1 lipca 2022 r.
  • jakie są praktyczne skutki związane z usunięciem mechanizmu rolowania zaliczek podatkowych – wyjaśniamy na przykładach.