VAT marża na bilety lotnicze – jak ustalić podstawę opodatkowania

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 18 kwietnia 2025
VAT marża na bilety lotnicze

Dowiedz się, kiedy sprzedaż pojedynczych biletów lotniczych przez podatnika kwalifikuje się do stosowania procedury szczególnej VAT-marża i jak prawidłowo obliczyć podstawę opodatkowania zgodnie z najnowszą interpretacją dyrektora KIS oraz orzecznictwem TSUE.

Korzyści 

Korzyści z przeczytania tekstu:

  • Poznasz zasady stosowania procedury VAT-marża do biletów lotniczych.
  • Dowiesz się, jak interpretować najnowsze stanowisko TSUE w praktyce.
  • Zrozumiesz, kiedy sprzedaż biletów lotniczych nie jest usługą pośrednictwa.
  • Nauczysz się prawidłowo wyliczać podstawę opodatkowania.

Polecamy też:

Sukcesja podatkowa a procedura VAT marża – ważna interpretacja KIS 

Zastosowanie procedury VAT marża przy sprzedaży samochodu (Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 października 2024 r., 0112-KDIL3.4012.573.2024.1.AK) 

Otrzymanie zaliczki na poczet dostawy samochodu, która będzie opodatkowana z zastosowaniem procedury marży

Stanowisko TSUE w sprawie usług turystycznych

Dyrektor KIS analizując, czy sprzedaż biletów lotniczych oferowanych nie w pakietach lecz pojedynczo, mieści się w kategorii usług turystycznych, do których zastosowanie ma procedura szczególna marży dla biur podróży, wziął pod uwagę m.in. wyrok TSUE z 29 czerwca 2023 r. C-108/22. Zgodnie z nim „(…) art. 306 dyrektywy VAT należy interpretować w ten sposób, że świadczenie podatnika polegające na zakupie usług noclegowych od innych podatników i na ich odsprzedaży innym podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą jest objęte procedurą szczególną VAT mającą zastosowanie do biur podróży, mimo że usługom tym nie towarzyszą usługi dodatkowe".

Procedura szczególna VAT-marża dla biur podróży a sprzedaż biletów lotniczych

Organ podatkowy uznał, że odsprzedaż biletów lotniczych to działalność zbliżona do działalności biura podróży. Zresztą skoro przykładowo świadczenie podatnika polegające na zakupie usług noclegowych od innych podatników i na ich odsprzedaży innym podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, jest objęte procedurą szczególną VAT-marża, mającą zastosowanie do biur podróży, mimo, że w danym przypadku usługom tym nie towarzyszą usługi dodatkowe, to powyższa konkluzja wynikająca z orzecznictwa TSUE dotycząca usług noclegowych, znajduje odniesienie również do innych usług np. transportu, nabywanego i odsprzedawanego w tożsamych okolicznościach, jak zakwaterowanie.

Podatnik, który wystąpił z wnioskiem o interpretację, działając we własnym imieniu i na własną rzecz nabywa bilety lotnicze, które następnie odsprzedaje swoim klientom, co sam określa jako usługę transportu lotniczego osób.

Interpretacja dyrektora KIS – sprzedaż biletów lotniczych

Zatem dyrektor KIS uznał, że do sprzedaży biletów lotniczych, tj. usług transportowych - powinna mieć zastosowanie procedura szczególna, o której mowa w art. 119 ust. 1 ustawy i należy opodatkować tę usługę przyjmując za podstawę opodatkowania marżę wyliczoną zgodnie z art. 119 ust. 2 ustawy o VAT.

Kiedy nie stosuje się przepisu o pośrednictwie przy odsprzedaży biletów lotniczych?

Jednocześnie, dla okoliczności przedstawionych w analizowanym zagadnieniu, nie znajdzie zastosowania przepis art. 8 ust. 2a ustawy, gdyż wnioskodawca działa we własnym imieniu i na własny rachunek.

Ponadto należy wskazać, że w sprawie nie mamy do czynienia z usługami pośrednictwa, a podatnik nie otrzymuje prowizji od żadnego podmiotu, od którego nabywa bilety. Stąd podstawę opodatkowania z tytułu odsprzedaży biletów lotniczych, ustala się zgodnie z art. 119 ustawy o VAT i w związku z tym, za podstawę opodatkowania należało uznać marżę, wyliczoną zgodnie z art. 119 ust. 2 ustawy.

Podsumowanie

Zgodnie z interpretacją dyrektora KIS oraz orzeczeniem TSUE, sprzedaż pojedynczych biletów lotniczych może być objęta procedurą szczególną VAT-marża, analogicznie jak usługi noclegowe. Podatnicy sprzedający bilety lotnicze we własnym imieniu powinni opodatkować marżę zgodnie z art. 119 ustawy o VAT, a nie przepisami dotyczącymi usług pośrednictwa.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 15 lutego 2024 r. nr 0112-KDIL1-2.4012.633.2023.2.AS.

Autor:

Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz