Opodatkowanie usług transferu turystów – jak rozliczyć VAT

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 9 kwietnia 2024
Pytanie: Firma turystyczna z Francji zleca naszej firmie zarejestrowanej w Polsce wykonanie usług turystycznych, które obejmują tylko transport osób. Nasza firma jest organizatorem usług turystycznych (79.12Z) i zleca wykonanie części transferów na terenie Czech. Za tą usługę otrzymujemy od czeskiej firmy fakturę na odwrotne obciążenie. Następnie za całość kosztów, czyli transfery po Polsce i w Czechach wystawiamy fakturę dla francuskiego klienta. Czasami usługi samych transferów odbywają się tylko w Polsce i wtedy nie wystawiamy dla zagranicznych klientów faktury VAT marża, tylko zwykłą fakturę sprzedażową, a czasami tylko na terenie Czech. Z jaką stawką VAT należy wystawiać faktury w przypadku tylko usługi transferów na terenie Czech, a z jaką w przypadku, kiedy do jednej imprezy turystycznej był transfer na terenie Polski i w Czechach?

Przepisami art. 119 ustawy o VAT określona została szczególna procedura przy świadczeniu usług turystyki. Istotą tej procedury jest opodatkowanie kwoty marży pomniejszonej o kwotę należnego podatku (zob. art. 119 ust. 1 ustawy o VAT).

Przez marżę rozumie się różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Przy czym przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie (zob. art. 119 ust. 2 ustawy o VAT).

Miejsce świadczenia usług transportu pasażerów

Wskazać jednocześnie pragnę, że miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości (zob. art. 28f ust. 1 ustawy o VAT).

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak rozliczyć VAT od usługi transferu turystów,

Czy w opisanej sytuacji ma zastosowanie procedura opodatkowania marży.

Polecamy też:

Sprawdź, kiedy wydatki na wyjazd zagraniczny pracowników można zaliczyć do kosztów podatkowych

Sprzedaż samochodu nabytego na podstawie faktury VAT marża

Procedury szczególne a KSeF: MPP, VAT marża i metoda kasowa

Pozostało jeszcze 52% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz