wycena aktywów i pasywów

Uproszczenie zamknięcie roku 2023

Uproszczenia w sprawozdaniu w zakresie ujmowania aktywów i pasywów oraz w wycenie za 2023 roku

Czy można podnieść wartość nieruchomości prezentowanej w bilansie likwidacyjnym

Pytanie: Jak podnieść w bilansie likwidacyjnym wartość składnika aktywów, jakim jest lokal (mieszkanie), w którym jest prowadzona działalność? Czy należy przyjąć wg wartości zbywczej? Na koncie ŚT jest wg zakupu, pomniejszone o amortyzację, obecna wartość to 630.000 zł, a na koncie jest 85000 zł.

Jeżeli założenie kontynuacji działalności nie jest zasadne, to wycena aktywów jednostki nie jest przeprowadzana na podstawie zasad ogólnych, lecz zgodnie ze szczególnymi uregulowaniami wynikającymi z art. 29 ustawy o rachunkowości.

Zagrożenie kontynuacji działalności jednostki

W przypadku zagrożenia kontynuacji działania (zgodnie z art. 29 ustawy o rachunkowości) wycena aktywów jednostki następuje po cenach sprzedaży netto możliwych do uzyskania, nie wyższych od cen ich nabycia albo kosztów wytworzenia, pomniejszonych o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe, a także odpisy z tytułu trwałej utraty wartości.

W praktyce podejście to oznacza, że nawet jeśli z obiektywnej oceny, popartej wyceną rzeczoznawcy majątkowego wynika, iż cena możliwa do uzyskania w przypadku sprzedaży składników majątku likwidowanego przedsiębiorstwa, np. nieruchomości, jest znacząco wyższa niż wartość bilansowa, nie ma prawnej możliwości podwyższenia wartości prezentowanej w bilansie.

Wycena aktywów i pasywów – metody

Wycena aktywów i pasywów – poznaj metody, aby prawidłowo sporządzić sprawozdanie

Aby prawidłowo przygotować sprawozdanie finansowe, musisz znać zasady wyceny aktywów i pasywów. Skorzystaj z praktycznego podsumowania metod. Wyjaśnienie znajdziesz na przykładach.

Ustawa o rachunkowości określa ogólne zasady wyceny aktywów i pasywów celem przygotowania poprawnego sprawozdania finansowego tj.:

 - wiarygodności (rzetelności) - przyjęte do wyceny aktywów i pasywów metody mają odzwierciedlać ich stan rzeczywisty.

- ostrożności – zobowiązuje do dokonywania wyceny wszystkich składników aktywów i pasywów sprawozdania finansowego w oparciu o rzeczywiście poniesione koszty (cenę), z uwzględnieniem zmniejszenia wartości.

- indywidualnej wyceny - wartość składników aktywów i pasywów, przychodów oraz kosztów ustala się oddzielnie i jest zakaz kompensowania wartości różnych

 - istotności - należy zapewnić wyodrębnienie w księgach rachunkowych wszystkich zdarzeń istotnych do oceny sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki, przy uwzględnieniu zasady ostrożności.

- kontynuacji działalności - należy stosować w sposób ciągły dokonując w kolejnych okresach sprawozdawczych wyceny aktywów i pasywów na tych samych zasadach, w tym także należy zachować kontynuację metod dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, w celu zachowania porównywalności sprawozdań finansowych.

Metody wyceny aktywów i pasywów zgodnie z ustawą o rachunkowości wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy w sposób przedstawiony w tabeli.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jakie są metody wyceny aktywów i pasywów;
  • Jak wyceniać poszczególne składniki aktywów i pasywów;
  • Czym jest cena nabycia;
  • Kiedy mamy do czynienia z trwałą utratą wartości;
  • Czym jest wartość godziwa.

Polecamy też:

Faktoring w księgach rachunkowych sprawdź ewidencję księgową i wskazówki dotyczące rozliczeń