usługa

Wartość usług świadczonych dla brytyjskiego kontrahenta posiadającego oddział w Polsce a limit zwolnienia podmiotowego

Pytanie: Czy podatnik świadczący usługi w Szkocji polegające na usługach monterskich (montaż kotłów na terenie fabryki w Szkocji), wystawiający faktury dla kontrahenta z Wielkiej Brytanii mającego oddział w Polsce (NIP polski), z którym ma zawartą umowę wlicza tę sprzedaż do kwoty 200.000 pozwalającej na korzystanie ze zwolnienia z VAT na podstawi art. 113 ust.1 lub 9 ustawy o VAT?

Przepisy zwalniają od podatku VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł (zob. art. 113 ust. 1 ustawy o VAT),  jak również sprzedaż dokonywaną przez podatnika rozpoczynającego w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, jeżeli przewidywana przez niego wartość sprzedaży nie przekracza, w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym, 200.000 zł (zob. art. 113 ust. 9 ustawy o VAT). Jest to tzw. zwolnienie podmiotowe. Podatnicy korzystający z tego zwolnienia nie naliczają podatku VAT należnego oraz zwolnieni są z większości obowiązków w zakresie VAT, w tym nie muszą rejestrować się jako podatnicy VAT (zob. art. 96 ust. 3 ustawy o VAT).

Zwolnienie podmiotowe z VAT

Przy ustalaniu prawa do zwolnienia podmiotowego nie uwzględnia się jednak sprzedaży poza terytorium kraju, w tym świadczenia usług, których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium kraju. Jednocześnie miejsce świadczenia wskazanych usług znajduje się poza terytorium kraju albo na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT (z przepisu tego wynika zasada, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej), albo na podstawie art. 28e ustawy o VAT (z przepisu tego wynika, że miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości).