Problem: Kiedy czynności wykonywane przez członka zarządu spółki podlegają VAT?
Jeżeli dojdzie do upadłości spółki, jej wierzyciel ma prawo do odstąpienia od umowy i żądania zapłaty kary umownej. Co, w sytuacji, gdy przesłanki do odstąpienia od umowy wystąpiły przed upadłością? Poznaj najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego i dowiedz się czy syndyk może te uprawnienia kwestionować powołując się na ochronę innych wierzycieli upadłego.
Firmy często spotykają się z problemem wprowadzania danych do konktraktów „na życzenie”, czyli takich, które w fazie projektowania warunków umowy zapewnią oczekiwany przez oceniającego rezultat. Ocena realności przyjętych założeń w dużej mierze zależy od znajomości rynku, na którym działa firma. Jednak można wprowadzić pewne mechanizmy kontrolne już w formularzu, które będą informowały o ryzykach. W tym artykule prezentujemy najważniejsze z nich. Omawiamy w jaki sposób zbadać czy planowana sprzedaż pokryje koszty stałe zawarte w umowie oraz jaki jest margines bezpieczeństwa, jeśli sprzedaż będzie maleć.
Warunki handlowe umów z odbiorcami wpływają na wynik finansowy, który osiąga firma. Zbyt liberalne podejście w tym zakresie może spowodować, że mimo wzrostu sprzedaży wynik finansowy będzie malał. Dlatego warto wdrożyć narzędzia kontrolujące efektywność kontraktów jeszcze przed ich podpisaniem. Bardzo ważne jest również analizowanie jak kontrakty są realizowane na tle przyjętych założeń.
Tak zwana rozszerzona prawomocność klauzuli niedozwolonej wpisanej do rejestru Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta dotyczy tylko przedsiębiorcy, przeciwko któremu wszczęto postępowanie o stosowanie takiej klauzuli. Wyrok nie jest wiążący dla innych przedsiębiorców, którzy nie brali udziału w sprawie. Takie stanowisko prezentuje Sąd Najwyższy, poznaj szczegóły sprawy i komentarz eksperta.
Od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy w VAT od usług będzie powstawał najczęściej z chwilą ich wykonania. Wyjątkiem będzie otrzymanie zaliczki przed wykonaniem usługi. Taka wpłata będzie skutkowała koniecznością rozliczenia podatku.
Przepisy ustawy o VAT nie wskazują, co należy rozumieć przez wykonanie usługi. Uznaje się najczęściej, że następuje to wtedy, gdy usługodawca wykonał ostatnią z czynności składających się na daną usługę. Dla wykonania usługi konieczne jest często zaakceptowanie jej wykonania przez usługobiorcę. W niektórych przypadkach powoduje to, że do wykonania usługi (a w konsekwencji do powstania obowiązku podatkowego w VAT) nie dochodzi.
Sprawa dotyczyła kobiety, która zbyła w ciągu roku odziedziczone mieszkanie po dziadkach. Chcąc uniknąć zapłaty podatku od dochodu otrzymane pieniądze planowała wydać na cele mieszkaniowe i odkupić od męża część mieszkania, które należało do jego majątku prywatnego. Zdaniem sądu w ten sposób podatnik nie uniknie zapłaty daniny.
Kobieta planowała zawarcie "odpłatnej" umowy majątkowej małżeńskiej, w wyniku której chciała nabyć, z mocą wsteczną prawo własności do lokalu mieszkalnego swojego męża.
Jeżeli charakter zawartej umowy nie jest jasny, to sąd najpierw musi dokonać wykładni umowy zgodnie ze wskazówkami płynącymi z Kodeksu cywilnego, a następnie ocenić, z jakiego rodzaju umową ma do czynienia. W szczególności powinien ustalić, czy jest to umowa nazwana (istnieje w Kodeksie cywilnym) i dopiero orzekać o prawach i obowiązkach stron oraz o terminie przedawnienia.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip