stawka amortyzacyjna

Zakup nieruchomości - księgowanie

Zakup nieruchomości z najemcą: amortyzacja, zwrot VAT i przykład księgowania

Prawidłowe księgowanie zakupu nieruchomości oraz ustalanie jej wartości początkowej może w praktyce sprawić trochę problemów. Warto też pamiętać, że właściwe stosowanie stawek amortyzacyjnych oraz ujęcie dodatkowych kosztów związanych z transakcją może znacząco poprawić przejrzystość finansową przedsiębiorstwa. Sprawdź, jak księgować i jak ująć w bilansie zakup nieruchomości.

Problem: Spółka z o.o. jest opodatkowana estońskim CIT. Przedmiotem działalności spółki jest zakup/sprzedaż nieruchomości oraz ich wynajem. W maju 2024 roku spółka zakupiła lokal niemieszkalny razem z najemcą. Strony w akcie notarialnym zrezygnowały ze zwolnienia od VAT, o którym mowa w art. 43 ust.1 pkt 10 ustawy o VAT, a transakcja została opodatkowana 23% stawką VAT.

Od czerwca 2024 r. spółka będzie wystawiała fakturę sprzedaży za najem lokalu opodatkowana 23% VAT. Jak ustalić wartość początkową lokalu? Jaką stawką i od kiedy spółka może amortyzować powyższy lokal biorąc pod uwagę, że poprzedni właściciel amortyzował lokal przez 3 lata? Jak zaksięgować powyższy zakup w księgach rachunkowych, uwzględniając dodatkowe koszty, które poniosła spółka m.in.: opłaty notarialne, usługi pośrednictwa agenta? Jak w bilansie zaprezentować powyższy zakup? W jakim terminie spółka może wystąpić o zwrot VAT za ten zakup?