Podatnik ma prawo obniżyć stawkę amortyzacyjną dla nowych środków trwałych począwszy od miesiąca, w którym wprowadził je do ewidencji. Z kolei dla tych, które są już amortyzowane zmiana może nastąpić od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
Zmiana stawek amortyzacyjnych może nastąpić zarówno dla środków trwałych wprowadzonych po raz pierwszy do ewidencji, jak i tych będących już przedmiotem amortyzacji – wyjaśnił organ podatkowy.
Przedsiębiorca, który przeprowadził generalny remont hotelu, zwiększając w nim liczbę pokoi, może amortyzować budynek według 10% stawki amortyzacyjnej. Poniesione nakłady są bowiem ulepszeniem środka trwałego, które zwiększają jego wartość początkową.
O interpretację do ministra wystąpił podatnik, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług gastronomiczno-hotelarskich kupił budynek. Na początku przeprowadzono w budynku remont kapitalny, podnosząc jego wartość. Po zakończeniu remontu podatnik zastosował 10% stawkę amortyzacji.
Rozpoczynając nowy rok podatkowy przedsiębiorcy mogą podjąć decyzję o zmianach dotyczących amortyzacji środków trwałych. Niestety możliwości w tym zakresie są ograniczone jednak czasem dopuszczalna jest zmiana częstotliwości odpisów amortyzacyjnych niektórych składników majątku.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip