Aby prawidłowo przygotować sprawozdanie finansowe, musisz znać zasady wyceny aktywów i pasywów. Skorzystaj z praktycznego podsumowania metod. Wyjaśnienie znajdziesz na przykładach.
Ustawa o rachunkowości określa ogólne zasady wyceny aktywów i pasywów celem przygotowania poprawnego sprawozdania finansowego tj.:
- wiarygodności (rzetelności) - przyjęte do wyceny aktywów i pasywów metody mają odzwierciedlać ich stan rzeczywisty.
- ostrożności – zobowiązuje do dokonywania wyceny wszystkich składników aktywów i pasywów sprawozdania finansowego w oparciu o rzeczywiście poniesione koszty (cenę), z uwzględnieniem zmniejszenia wartości.
- indywidualnej wyceny - wartość składników aktywów i pasywów, przychodów oraz kosztów ustala się oddzielnie i jest zakaz kompensowania wartości różnych
- istotności - należy zapewnić wyodrębnienie w księgach rachunkowych wszystkich zdarzeń istotnych do oceny sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki, przy uwzględnieniu zasady ostrożności.
- kontynuacji działalności - należy stosować w sposób ciągły dokonując w kolejnych okresach sprawozdawczych wyceny aktywów i pasywów na tych samych zasadach, w tym także należy zachować kontynuację metod dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych, w celu zachowania porównywalności sprawozdań finansowych.
Metody wyceny aktywów i pasywów zgodnie z ustawą o rachunkowości wycenia się nie rzadziej niż na dzień bilansowy w sposób przedstawiony w tabeli.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Faktoring w księgach rachunkowych sprawdź ewidencję księgową i wskazówki dotyczące rozliczeń
Przed jednostkami okres związany ze sporządzaniem sprawozdań finansowych. Trzeba zweryfikować, czy sprawozdanie finansowe jest przygotowywane według właściwego załącznika. Ustawa o rachunkowości daje kilka możliwości dotyczące wyboru odpowiedniego załącznika. Więcej na ten temat tego, który załącznik sprawozdania finansowego wybrać zobaczysz w szkoleniu video.
W poradzie video dr Katarzyna Trzpioła wyjaśni m.in.:
Polecamy też:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
jak ująć w sprawozdaniu nadpłatę za energię elektryczną
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.