Minister Finansów postanowił ulżyć spółkom opłacającym tzw. estoński CIT, które wspierają powodzian, a także niosące im pomoc organizacje. W tym celu wydał rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru ryczałtu od dochodów takich jednostek w związku z usuwaniem skutków powodzi.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Nie będzie podatku od odszkodowań za straty spowodowane powodzią
Darowizny dla powodzian – sprawdź przykłady ewidencji księgowej
Ułatwienia dla użytkowników kas fiskalnych z terenów powodziowych
Ministerstwo Finansów o rozwiązaniach podatkowych dla firm, które dotknęła powódź
Wydatki niezwiązane z działalności gospodarczą, to problem dla wielu podatników na estońskim CIT. Ostatnio fiskus zmienia zdania w sprawie kar umownych. Poznaj aktualne stanowisko i dowiedz się, czy kary umowne podlegają opodatkowaniu estońskim CIT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną w kwestii opodatkowania estońskim CIT zapłaconych przez spółkę kar umownych. Przedmiotem opodatkowania CIT oprócz dochodu z podzielonego zysku są również wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą. W ustawie o CIT nie ma pojęcia tego rodzaju wydatków, w związku z czym zwrócenie się spółki z wnioskiem o wydanie interpretacji było jak najbardziej zasadne, gdyż rozwiewało jej wątpliwości, co do kwalifikacji podatkowej zapłaconych kar umownych.
Po przeczytaniu tekstu:
Polecamy też:
Coraz więcej podmiotów zastanawia się nad przejściem na estoński CIT. Zdobądź kluczowe informacje dotyczące ryczałtu od dochodów spółek omówione w prosty i przystępny sposób. Skorzystaj z fachowych porad, jak w praktyce stosować przepisy dotyczące estońskiego CIT. Udział w tym szkoleniu pozwoli Ci na uniknięcie typowych błędów i poznanie najczęstszych pytań i odpowiedzi.
Podczas szkolenia online ekspert Patrycja Kubiesa, doradca podatkowy, wyjaśni m.in.:
Polecamy w Portalu FK komentarze ekspertów:
Oglądaj inne szkolenia dotyczące estońskiego CIT:
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Jak ujmować w rocznym rozliczeniu CIT-8E zaliczki.
Polecamy też:
Estoński CIT: czy kary umowne trzeba opodatkować. Ważna interpretacja podatkowa
Oglądaj szkolenia online:
Podatnicy, którzy wybrali ryczałt od dochodów spółek, wchodząc w ten system w trakcie roku podatkowego, nie byli pewni, czy skutecznie weszli w system ryczałtu, czyli tzw. estońskiego CIT. Na czym polegał problem? I jak minister finansów rozwiązał go w interpretacji ogólnej z 25 stycznia 2024 r.? Sprawdź w komentarzu eksperta.
Podatnik może wejść w system ryczałtu od dochodów spółek, czyli estońskiego CIT, jeśli spełnia wszystkie „warunki wejścia”. Jednym z nich jest złożenie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem, według ustalonego wzoru, czyli ZAW-RD. Zawiadomienie składa się do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym ma być opodatkowany ryczałtem.
Estoński CIT można wybrać w trakcie roku
Dodatkowo w art. 28j ust. 5 ustawy o CIT przewidziano, że podatnik może wybrać opodatkowanie ryczałtem również przed upływem przyjętego przez niego roku podatkowego, jeżeli na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego pierwszy miesiąc opodatkowania ryczałtem zamknie księgi rachunkowe oraz sporządzi sprawozdanie finansowe zgodnie z przepisami o rachunkowości.
W tym przypadku księgi rachunkowe otwiera się na pierwszy dzień miesiąca opodatkowania ryczałtem.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Wyjaśnienie znajdziesz na przykładach.
Sprawdź treść interpretacji ogólnej ministra finansów z 25 stycznia 2024 r.
Oglądaj szkolenia online dotyczące estońskiego CIT:
Sprawdź komentarze ekspertów dotyczące estońskiego CIT:
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.