rozliczenie faktury korygującej

Faktury korygujące w KSeF

Faktury korygujące w KSeF: Czy przepisy uproszczą zasady rozliczania

Do wdrożenia obowiązkowego KSeF zostało już kilka miesięcy. W praktyce pojawia się wiele problemów, z którymi warto już teraz się zmierzyć. Jednym z nich jest rozliczanie faktur korygujących w KSeF. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby bezbłędnie wystawiać korekty w KSeF.

Wydaje się, że nie ma co liczyć na odłożenie w czasie wejścia w życie przepisów o e-fakturowaniu. Zarówno MF, jak i niektórzy podatnicy poświęcili już sporo czasu i środków na wdrożenie KSeF. Poza tym należy przypomnieć, że system jako obligatoryjny dla polskich podatników wprowadzany jest na podstawie decyzji Rady Unii Europejskiej, która wydała terminową zgodę na takie rozwiązanie do końca grudnia 2026 r.

Oznacza to, że już za 8 miesięcy należy jednak spodziewać obowiązkowego KSeF Nie warto więc przerywać prac nad wdrożeniem, a tym bardziej odkładać samego wdrożenia na ostatnią chwilę.

KSeF: jakie mogą być problemy przy wdrożeniu

Wydaje się, że informatyczno-techniczne wdrożenie KSeF będzie sprawiać najwięcej trudności w organizacji. Należy zaznaczyć jednak, że wdrożenie systemu e-faktur, to nie tylko kwestia techniczna, ale też organizacyjna, wymagająca dostosowania wewnętrznych procesów i procedur w firmie, dostosowania umów, regulaminów i ustaleń z kontrahentami.

Warto również zweryfikować, jak zmieniają się przepisy o VAT, aby już na początku odpowiednio ustawić formuły i zasady dokumentowania.

Nadużywanie wystawiania faktur korygujących do zera

Nadużywanie wystawiania faktur korygujących do zera

Czasem po wystawieniu faktury może się okazać, że trzeba ją poprawić. Będzie tak, przykładowo, gdy po wystawieniu faktury podatnikowi udzielono rabatu. Zdarza się, że sprzedawca koryguje fakturę do zera i wystawia nową fakturę. Czy takie postępowanie jest błędem?

W określonych przypadkach podatnicy mają obowiązek wystawiać faktury korygujące (art. 106j ustawy o VAT).

Kiedy wystawimy fakturę korygująca

I tak fakturę korygującą sporządzamy, gdy  po wystawieniu faktury:

1)    udzielono obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT,

2)    udzielono opustów i obniżek cen, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT,

3)    dokonano zwrotu podatnikowi towarów i opakowań,

4)    dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty otrzymanej przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi,

5)    podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Faktura korygująca do zera

Czasami w takich przypadkach wystawiane przez podatników faktury korygujące korygują treść faktur, do zera. Jest tak w szczególności w przypadku faktur korygujących, które dokumentują zwrot towarów oraz zwrot całości lub części zapłaty otrzymanej przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi.

W praktyce często podatnicy wystawiają faktury korygujące zerujące tylko po to, aby od razu wystawić nową fakturę. Taka faktura dokumentuje tę samą czynność, co faktura skorygowana do zera. Niemal zawsze jest to postępowanie nieprawidłowe.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • W jakich sytuacjach podatnicy mogą wystawiać faktury korygujące;
  • Kiedy nie jest dopuszczalne wystawiania faktu korygujących do zera.

Poznasz ponadto stanowisko skarbówki dotyczące wystawiania faktur korygujących do zera. Sprawdzisz wyjaśnienie na przykładach.