Z końcem maja br. upływa termin na złożenie do KRUS zaświadczenia lub oświadczenia dotyczącego rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dotyczy on ubezpieczonych w KRUS, którzy dodatkowo prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą.
Podatnik zgodnie z wpisem wykonuje prace wg PKD 01.62.Z (działalność usługowa wspomagająca chów i hodowlę zwierząt gospodarskich) oraz wszystkie możliwe PKD związane z usługami budowlanymi. Usługi świadczy dla rolników w Niemczech, opodatkowany jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jaką stawkę ryczałtu należy zastosować w przypadku kiedy na fakturze w jednej pozycji podatnik podaje: naprawa stanowisk i kontrola zwierząt. Stawką 3% opodatkowany jest przychód z usług w zakresie produkcji zwierzęcej, stawką 5,5% zaś objęte są przychody z robót budowlanych. Czy zastosować do całości przychodu stawkę 5,5% (naprawę stanowisk potraktować jako usługę budowlaną), czy też jednak 8,5%? Ponadto podatnik wykonał usługę sortowania ziemniaków. Czy usługa ta powinna być opodatkowana stawką 8,5%, bo stawka 3% dotyczy usług w zakresie produkcji zwierzęcej.
Komitet Standardów przyjął uchwałę w sprawie projektu KSR „Działalność rolnicza, który obecnie czeka na publikację w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów.
Od 1 stycznia 2016 r. bez konieczności zakładania działalności gospodarczej, rolnicy będą mogli sprzedawać wędliny, pieczywo, czy dżemy w niewielkim zakresie. Nowelizacja ustawy o PIT i o działalności gospodarczej została już opublikowana w Dzienniku Ustaw.
Ustawa przygotowana przez senatorów ma na celu umożliwienie rolnikom odformalizowaną produkcję oraz sprzedaż przetworzonych produktów rolnych (np. pieczywa, wędlin, dżemów, kompotów) w niewielkim zakresie.
Po spełnieniu ustawowych warunków rolnicy będą mogli prowadzić nieopodatkowaną sprzedaż przetworzonych produktów rolnych. Zwolnienie z podatku będzie jednak limitowane. To efekt zmian uchwalonej wczoraj przez Sejm nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Sprawdź szczegóły.
Sprzedaż przetworzonych produktów rolnych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu będzie zwolniona z podatku dochodowego odo osób fizycznych. Zwolnienie to będzie jednak limitowane.
Hodowcy drobiu, zwierząt futerkowych, czy też inni podatnicy prowadzący działy specjalne produkcji rolnej opodatkowani zarówno na zasadach ogólnych, jak i podatkiem liniowym wpłacają w ciągu roku zaliczki na podatek dochodowy na podstawie decyzji wydanej przez naczelnika urzędu skarbowego. Wysokość zaliczki organ podatkowy ustala na podstawie deklaracji PIT-6/6L, którą w tym roku składa się do 2 grudnia.
Rolnik, który używa do produkcji rolnej oleju napędowego, może odzyskać część wydanych pieniędzy. W 2014 r. stawka zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej wyniesie 0,95 zł na 1 litr oleju, czyli tak samo jak obecnie.
Do końca 2013 r. będą obowiązywały obecnie obowiązujące przepisy w sprawie opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Zmiany te wynikają z rządowego projektu nowelizacji ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Rząd przyjął nowelizację 20 listopada 2012 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip