Od 1 lipca 2018 r. kupujący będzie mógł zdecydować, czy przeleje równowartość podatku od towarów i usług na rachunek VAT. Rachunki VAT nie będą jednak prowadzone dla rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, które niejeden przedsiębiorca wykorzystuje dla celów firmowych.
Obowiązek posiadania odrębnych rachunków bankowych odnosi się do obsługi bankowej wszystkich jednostek budżetowych utworzonych praz organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego. Nie można zatem stosować jednego rachunku do obsługi np. wszystkich szkół w gminie.
Od 13 stycznia 2018 r. zaczął działać system eliminujący z obrotu gospodarczego podstawione firmy oszukujące uczciwych przedsiębiorców. Wynika to z wejścia w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych. Ustawa wprowadza też zmiany w VAT. Sprawdź szczegóły zmian.
Szef Krajowej Administracji Skarbowej wkrótce będzie mógł żądać zablokowania konta przedsiębiorcy w banku bądź w SKOK. Dowiedz się, na jak długo oraz w jakich sytuacjach skorzysta z nowych uprawnień.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatku w części, w jakiej płatność została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego zawartego w wykazie podatników VAT czynnych.
Zmiana ustawy Ordynacja podatkowa wprowadza obowiązek codziennego przesyłania pliku JPK_WB (wyciąg bankowy) o strukturze XML szefowi Krajowej Administracji Skarbowej. Taki obowiązek będzie dotyczył dużych, małych i średnich przedsiębiorców. Pozwoli to organom podatkowym śledzić konta przedsiębiorców. Sprawdź więcej.
Samorząd nie może udzielić bankowi pełnomocnictwa do dysponowania rachunkiem w celu zabezpieczenia kredytu lub pożyczki. Dotyczy to także kwot na rachunku lokat terminowych.
NIP-B - Informacja o rachunkach bankowych. Formularz może być składany tylko jako załącznik do formularzy NIP-1 i NIP-7.
Pytanie: Z rachunku walutowego firmy pracownicy pobierają zaliczkę na delegacje. Po jakim kursie przyjąć do ksiąg rachunkowych wypłatę zaliczki w walucie? Pracownik rozlicza się z delegacji, wpłacając środki w walucie do kasy walutowej, po jakim kursie należy zaewidencjonować w księgach? Przyjęte środki do kasy walutowej wpłacamy na rachunek bankowy walutowy. Po jakim kursie przekazać walutę z kasy, a po jakim kursie przyjąć wpłatę na rachunku bankowym?
Organy kontroli skarbowej będą miały prawo do blokowania rachunków bankowych podatników - wynika z założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Członkowie Business Centre Club uważają, że takie uprawnienia będą dużym zagrożeniem dla polskich przedsiębiorców.
Zgodnie z oficjalnym stanowiskiem Ministerstwa Finansów, wyrażonym w odpowiedzi na interpelację nr 13886, kwoty otrzymane od banku z tytułu tzw. usługi moneyback stanowią przychód podatkowy, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT (przychody z innych źródeł).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip