RIO: Odrębny rachunek bankowy to obowiązek każdej jednostki

Dodano: 12 kwietnia 2018
0b11956a74c7977c9d943b73fc30ab8575e27469-xlarge

Obowiązek posiadania odrębnych rachunków bankowych odnosi się do obsługi bankowej wszystkich jednostek budżetowych utworzonych praz organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego. Nie można zatem stosować jednego rachunku do obsługi np. wszystkich szkół w gminie.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku przeprowadziła kontrolę w jednej z pomorskich szkół podstawowych. Inspektorzy wykazali, że jednostka nie posiadała odrębnego rachunku bankowego. Istniał jedynie wspólny rachunek dla wszystkich szkół gminy.

Brak jasnych regulacji

Ustawa o finansach publicznych wskazuje, że zasady wykonywania obsługi bankowej określa umowa zawarta między zarządem JST a bankiem. Obowiązek posiadania rachunków bankowych przez samorządowe jednostki budżetowe nie został wprawdzie w przepisach prawa zapisany wprost, lecz zdaniem RIO uregulowanie ustawy należy odnosić do obsługi bankowej wszystkich jednostek budżetowych utworzonych przez organy stanowiące JST.

Przyjęte stanowisko wynika m.in. z obowiązku stosowania przez jednostki budżetowe zasad gospodarki finansowej określonych w  ustawie o finansach publicznych. Odpowiedzialny jest za nią kierownik nawet, jeśli księgowość prowadzona jest na zewnątrz.

Brak rachunku bankowego uniemożliwia dokonywanie przez jednostkę budżetową wydatków, a tym samym prowadzenie prawidłowej gospodarki finansowej. Konsekwencją tego jest brak istnienia realnej odpowiedzialności kierownika jednostki za całość (bądź jej istotną część) gospodarki finansowej.

Kwestie rachunkowe

Kolejnym elementem poprawnej gospodarki finansowej jest wynikający z ustawy o rachunkowości obowiązek rzetelnego i jasnego przedstawiania przez jednostkę sytuacji majątkowej, finansowej oraz wyniku finansowego, jak i obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, w których ujmowane są operacje gospodarcze. Brak wyodrębnionego rachunku bankowego nie pozwala na prawidłową realizację wskazanych obowiązków przez jednostkę budżetową.

Należy zwrócić uwagę na opis funkcjonowania konta 130 „Rachunek bieżący jednostki” – zapisy na tym koncie są dokonywane na podstawie dokumentów bankowych, w związku z czym musi zachodzić pełna zgodność zapisów między jednostką a bankiem. Nie jest możliwa rzetelna realizacja tego obowiązku bez wyodrębnionego rachunku bankowego. 
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz