Czy firma, która refunduje pracownikowi zakup soczewek kontaktowych, ma prawo poniesione wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych? Poznaj aktualne stanowisko fiskusa.
Obniżka skierowana tylko do określonego grona odbiorców ma swoje konsekwencje podatkowe. Dowiedz się, jakie.
Sprawa dotyczyła spółki, która realizowała zadania własne gminy, polegało to na zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Przedsiębiorstwo przystąpiło do programu, którego celem była poprawa stanu wód powierzchniowych. W ramach programu spółka otrzyma dofinansowane do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji w formie bezzwrotnej dotacji. Po zakończeniu prac budowlanych i podłączeniu klienta do kanalizacji sanitarnej spółka wystawiała na niego fakturę VAT o wartości 100% poniesionych kosztów.
Po otrzymaniu dotacji spółka wystawiła klientowi korektę faktury, w której skorygowała wartość podłączenia o kwotę wynikającą z dotacji. Spółka twierdziła, że rabat udzielony klientowi nie stanowi dla niego przysporzenia z tytułu nieodpłatnego świadczenia i tym samym nie będzie miała obowiązku wystawienia deklaracji PIT-8C. Organ podatkowy uznał stanowisko za niewłaściwe.
Sprzedajemy dostęp do prowadzonych przez nas portali zawierających artykuły fachowe. Faktury wystawiane są za okresy dłuższe niż miesiąc, tj. kwartał, pół roku lub rok. Kiedy powstają przychody podatkowe w takiej sytuacji? W momencie wystawienia faktury, z chwilą otrzymania płatności czy z chwilą powstawania przychodu rachunkowego, tj. po zakończeniu miesiąca za dany miesiąc dostępu?
Otrzymanie opłaty rezerwacyjnej należy na gruncie CIT traktować jak zaliczkę, która jest z zasady zaliczana na poczet zawartej umowy. Oznacza to, że w chwili jej otrzymania nie powstaje przychód. Na gruncie VAT tego typu opłaty, regulowane na poczet konkretnych usług hotelarskich, powinny zostać opodatkowane z chwilą ich otrzymania.
Wydatki na odśnieżanie i posypywanie piaskiem, solą lub innymi dozwolonymi substancjami dróg dojazdowych, odśnieżanie dachów, zrzucanie sopli lodowych a także zakup niezbędnego w tym celu sprzętu można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Podatnik, który w niedzielę zatankował benzynę i poniesiony wydatek zaliczył w koszty firmy musi liczyć się z tym, że organ podatkowy zakwestionuje takie rozliczenie. Z informacji, jakie docierają do redakcji Portalu FK wynika, że kontrolerzy coraz skrupulatniej sprawdzają, czy firmy prawidłowo kwalifikują wydatki do kosztów uzyskania przychodów.
Dywidendę będącą przychodem należnym z udziału w spółce komandytowo-akcyjnej osoby fizycznej, należy zaliczyć do przychów z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jeżeli standard oferowanych posiłków czy noclegów mieści się w kanonach biznesowych i nie ma na celu oferowania partnerom świadczeń luksusowych, to poniesione wydatki mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.
Przedsiębiorstwo chciało wiedzieć, czy wydatki ponoszone na spotkania z obecnymi i przyszłymi kontrahentami w restauracjach można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Czy opłaty za nocleg dla kontrahentów w związku z organizowanymi spotkaniami biznesowymi mogą być dla spółki kosztem podatkowym?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip