W marcu 2022 roku przedsiębiorcy będą po raz pierwszy płacić składkę zdrowotną, tak jak wszyscy inni – pracownicy, emeryci, zleceniobiorcy – od dochodu. Wychodząc naprzeciw postulatom biznesu, księgowych i biur rachunkowych w sprawie zbliżenia podstawy wymiaru składki zdrowotnej do dochodu podatkowego, resort finansów wprowadził zmiany w tym zakresie. Zmiany dotyczą też sprzedaży środków trwałych, które dla potrzeb PIT były amortyzowane przed 2022 rokiem.
1 lutego br. w życie weszły w życie przepisy, które nałożyły na niektóre podmioty obowiązek prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży. Za jego naruszenie grożą dotkliwe kary finansowe, w wysokości nawet do 100.000 zł.
Pytanie: Firma otrzymała z urzędu pracy refundację wyposażenia nowego stanowiska pracy. Czy ta refundacja jest przychodem? Czy maszyna zakupiona za tę refundację, za 20.000 zł brutto, może być amortyzowana jako KUP czy jako NKUP?
Do 15 października firmy audytorskie powinny przekazać do PANA informację o prognozowanych przychodach za lata 2021 i 2022.
Osoba uprawniona do świadczenia przedemerytalnego lub zasiłku przedemerytalnego musi do 31 maja dostarczyć do ZUS zaświadczenie lub oświadczenie o wysokości przychodu za ubiegły rok rozliczeniowy (od 1 marca 2020 r. do 28 lutego 2021 r.). Na tej podstawie ZUS ustali, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości, czy też powinno być zmniejszone albo zawieszone.
Pandemia COVID-19 spowodowała, że przedsiębiorcy, którzy odczuwają jej negatywne ekonomiczne skutki, do końca roku nie muszą płacić podatku od przychodów z wynajmowanych przez nich budynków, stanowiących składniki firmowego majątku. Zwolnienie ma przysługiwać również w 2021 roku.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip