Podstawową formę dotacji w zakresie gospodarki wodno-ściekowej stanowią oprocentowane pożyczki, udzielane na preferencyjnych warunkach. Co ważne, kwota umorzonej pożyczki stanowi przychód a odpisy amortyzacyjne zaliczamy do kosztów uzyskania przychodów – wyjaśnia nasz ekspert.
W związku z umarzaniem pożyczek otrzymywanych z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) pojawiają się różne interpretacje dotyczące skutków podatkowych. Pożyczki takie w większości przypadków są przeznaczana na przebudowę kanalizacji sanitarnej, budowę seperatorów wraz z urządzeniami podczyszczającymi oraz wymianie przyłączy wodociągowych i przywrócenie nawierzchni utwardzonych do stanu pierwotnego. Czy umorzona część pożyczki stanowi przychód w momencie umorzenia, czy też należy ją uznawać za przychód sukcesywnie z postępem amortyzacji środka trwałego, na który została przeznaczona?
Od firmowego sprzętu wykorzystywanego w pracy osoba na kontrakcie nie osiąga dodatkowego przychodu podlegającego PIT – wyjaśnił minister finansów w interpretacji indywidualnej.
Firma chciała wiedzieć, czy nieodpłatne udostępnienie osobie fizycznej mienia należącego do spółki, a także wydatki poniesione na eksploatację sprzętu, koszty noclegów, przejazdów krajowych i zagranicznych, zwrócone przez spółkę stanowią dla menedżera dodatkowy przychód, od którego trzeba pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. W opinii spółki w opisanej sytuacji przychód nie powstanie, a firma nie musi pobierać zaliczki na podatek.
Telepraca nie jest zjawiskiem nowym, jednak może przyczynić się do znacznych redukcji kosztów w firmie. Dlatego warto poznać podstawowe zasady dotyczące opodatkowania telepracowników i rozliczania wypłacanych im świadczeń. O szczegółach przeczytasz w tekście.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip