Ewidencja miesięcznego przychodu ze sprzedaży. Nowy obowiązek dla niektórych firm

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 9 lutego 2022
Ewidencja miesięcznego przychodu ze sprzedaży. Nowy obowiązek dla niektórych firm

1 lutego br. w życie weszły w życie przepisy, które nałożyły na niektóre podmioty obowiązek prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży. Za jego naruszenie grożą dotkliwe kary finansowe, w wysokości nawet do 100.000 zł.

Prowadzenie miesięcznego przychodu ze sprzedaży jest nową powinnością, która została wprowadzona w związku z nowelizacją przepisów dotyczących ograniczenia handlu w niedziele i święta. Chodzi tutaj o ustawę z 14 października 2021 r. o zmianie ustawy z o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (ustawa nowelizująca). Na jej podstawie podmioty korzystające z przewidzianych w przepisach wyłączeń od zakazu handlu w te dni (m.in. w których  przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych, handlu kwiatami, pamiątkami, dewocjonaliami, prasą, biletami komunikacji miejskiej itp.) – zostały zobowiązane do prowadzenia ewidencji, o której była mowa wcześniej. Wspomniana ewidencja powinna być prowadzona z podziałem na przychód z „przeważającej” działalności, która może korzystać z preferencji w tym zakresie oraz przychód z pozostałej działalności.

Szczegółowe zasady prowadzenia ewidencji

Szczegółowe zasady, na jakich powinno się to odbywać zostały określone w specjalnie wydanym w tej sprawie rozporządzeniu Ministra Finansów z 28 stycznia 2022 r., które weszło w życie 1 lutego br.  Z przepisów rozporządzenia wynika, że ewidencja może mieć tradycyjną formę papierową lub elektroniczną. W tym pierwszym przypadku trzeba mieć na uwadze to, aby ewidencja była zbroszurowana i miała kolejno ponumerowane karty, zaś wpisy były dokonywane w sposób trwały i wyraźny. Natomiast jeśli dany podmiot wybrał formę elektroniczną takiej ewidencji, to należy pamiętać o tym, aby była ona prowadzona w sposób umożliwiający wgląd w treść wpisów oraz jej wydruk wraz z korektami oraz datami ich dokonania. Ponadto taka ewidencja elektroniczna powinna być przechowywana na informatycznym nośniku danych, w sposób zapewniający ochronę wpisów przed zniszczeniem, zniekształceniem i utratą.

Wpisów do ewidencji należy dokonywać w sposób odzwierciedlający stan rzeczywisty i umożliwiający identyfikację osób dokonujących tych wpisów, w porządku chronologicznym, nie później niż do 20. dnia każdego miesiąca za poprzedni miesiąc.

Podstawą ich dokonywania jest wartość sprzedaży zaewidencjonowana przy użyciu kas rejestrujących. Jeśli zaś przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia od obowiązku stosowania tego rodzaju urządzeń – powinien wykorzystywać w tym celu faktury, rachunki, dokumenty celne, dzienne zestawienia faktur, a także wystawione na koniec dnia lub miesiąca dowody wewnętrzne.

Za naruszenie przepisów dotkliwe kary

Za nieprowadzenie wbrew obowiązkowi ewidencji miesięcznego przychodu placówki albo prowadzenie jej w sposób niezgodny z przepisami, grozi kara grzywny w wysokości od 1.000 do 100.000 zł.

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz