Nowelizacja Kodeksu cywilnego wprowadziła bardzo ważne zmiany w zakresie obowiązujących zasad przedawnienia roszczeń. Najistotniejsza z nich dotyczy skrócenia ogólnego terminu przedawnienia cywilnoprawnych roszczeń majątkowych z dziesięciu do sześciu lat. Modyfikacjom uległ również sposób liczenia powyższego terminu.
Sąd Najwyższy w ostatnio wydanym orzeczeniu wyraził stanowisko, że pracownik, który został zwolniony i złożył pozew w sądzie pracy może skutecznie rozszerzyć żądanie pozwu. Oznacza to, że przykładowo ma prawo zwiększyć kwotę odszkodowania za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę, jeżeli złożył w terminie pozew przeciwko pracodawcy, a wspomniane zwiększenie wartości roszczenia zostało dokonane w toku procesu przed sądem I instancji. Poznaj szczegóły sprawy i komentarz eksperta.
Pomimo tego, że zobowiązania podatkowe przedawniają się z upływem 5 lat, w praktyce okres, przez który należy przechowywać dokumentację w zakresie ich rozliczeń może okazać się dłuższy. Dowiedz się, dlaczego.
Likwidacja rozbudowanych procedur podatkowych, ułatwienia w kontaktach z organem podatkowym, katalog praw podatkowych – takie regulacje znajdą się w nowej Ordynacji podatkowej. Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu. W zmienionych przepisach znajdzie się też klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania.
Podatnik, wobec którego organ skarbowy wszczął postępowanie, zostanie poinformowany o nierozpoczęciu lub zawieszeniu biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. 15 października 2013 r. wchodzą w życie zmiany w Ordynacji podatkowej.
Organy podatkowe lub celne będą musiały wcześniej zawiadomić podatnika o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia – zakłada senacki projekt ustawy o zmianie ustawy Ordynacja podatkowa, ustawy Kodeks karny skarbowy oraz ustawy Prawo celne, którym zajmuje się Sejm.
Projekt stanowi wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 17 lipca 2012 r. Trybunał zakwestionował wówczas przepis, który zawiesza termin przedawnienia podatku w wyniku wszczęcia postępowania karno-skarbowego, o czym podatnik nie jest informowany do dnia upływu ustawowego terminu przedawnienia.
Dobrowolna zapłata podatku pozbawi podatnika prawa do skarżenia niekorzystnego rozstrzygnięcia wymiarowego - taki wniosek wynika z uchwały NSA z 3 grudnia 2012 r.
Szykują się bardzo korzystne zmiany dla wszystkich rodziców czy też opiekunów korzystających z urlopu wychowawczego. Nowe regulacje będą dotyczyły m.in. prawa do skorzystania z urlopu wypoczynkowego po powrocie z urlopu wychowawczego. Kiedy zmiany wejdą w życie? Sprawdź szczegóły.
Jeżeli charakter zawartej umowy nie jest jasny, to sąd najpierw musi dokonać wykładni umowy zgodnie ze wskazówkami płynącymi z Kodeksu cywilnego, a następnie ocenić, z jakiego rodzaju umową ma do czynienia. W szczególności powinien ustalić, czy jest to umowa nazwana (istnieje w Kodeksie cywilnym) i dopiero orzekać o prawach i obowiązkach stron oraz o terminie przedawnienia.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip