prezent

Nieodpłatne świadczenia dla kontrahentów podatki

Nieodpłatne świadczenia dla kontrahentów – skutki podatkowe i ważne interpretacje

Przedsiębiorcy, aby zdobyć klientów lub utrzymać już istniejących, często przekazują im różnego rodzaju świadczenia.  Zakup oraz ich przekazanie wywołuje skutki na gruncie podatków i to zarówno po stronie firmy przekazującej, jaki i obdarowanego. Jak wskazuje praktyka, rozliczanie takich świadczeń budzi poważne problemy. Poznaj wskazówki, jak w praktyce rozliczać nieodpłatne świadczenia dla kontrahentów.

Uregulowania znajdujące się w ustawach o podatku dochodowym nie zawierają definicji „nieodpłatnego świadczenia”.

Dlatego też powszechnie przyjęte jest posługiwanie się definicją potoczną, zgodnie z którą przez nieodpłatne świadczenie należy rozumieć te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze w działalności przedsiębiorców, których skutkiem jest nieodpłatne, tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tych osób, mające konkretny wymiar finansowy. Świadczenia mogą przybrać formę rzeczowych bądź niematerialnych.

Przyjmuje się, że aby można było określone świadczenie zaliczyć do kategorii świadczeń nieodpłatnych stanowiących źródło przychodu podlegającego opodatkowaniu, musi dojść do stosunku prawnego, w wyniku którego jeden podmiot dokonuje określonego świadczenia, drugi natomiast to świadczenie otrzymuje nieodpłatnie, zwiększając w ten sposób swoje przychody podatkowe.

Aby uznać dane świadczenie za nieodpłatne, działanie świadczeniobiorcy wiązać się musi z jego pozytywną wolą, tzn. że chce on przekazać świadczeniobiorcy świadczenie i czyni to nieodpłatnie.

Nieodpłatne świadczenie a orzecznictwo

W wyroku NSA z 12 grudnia 2008 r.,  sygn. akt II FSK 1361/07 wskazano, że nieodpłatne świadczenie obejmuje wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub też te wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze w działalności osób prawnych, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku tej osobie mające konkretny wymiar majątkowy czy finansowy.