Możliwość przesyłania paragonów fiskalnych w postaci elektronicznej do klienta czy zmniejszenie liczby rocznych obliczeń podatku (PIT-40A) sporządzanych przez organy rentowe to tylko niektóre zmiany, jakie wprowadza projekt przyjęty przez Rząd.
Od 2020 roku fakturę do paragonu można wystawić tylko w przypadku, gdy na paragonie znajduje się NIP nabywcy. Niestosowanie się do nowych wymogów oznacza sankcje.
Początek 2020 roku przyniósł ważne zmiany w podatkach, w tym m.in. w odniesieniu do faktur do paragonów, czy płatności na rachunki z białej listy. Są już pierwsze interpretacje dyrektora KIS, które mogą zawierać cenne wskazówki w rozwiązywaniu problemów dotyczących nowych przepisów.
Zmiany w podatkach obowiązujące od 2020 roku w praktyce sprawiają sporo kłopotów. Specjalnie dla Państwa ekspert przeanalizował najnowsze interpretacje podatkowe, aby wiedzieć, jakie jest stanowisko organów podatkowych w ważnych kwestiach dotyczących ostatnich zmian.
Po przeczytaniu tekstu poznasz wyjaśnienie dyrektora KIS m.in. w następujących sprawach:
Sprzedawca, który wystawi fakturę bez paragonu z NIP, będzie podlegał karom w wysokości 100 proc. kwoty podatku wykazanego na tej fakturze, na podstawie przepisów kodeksu karnego skarbowego. Dowiedz się więcej o nowych przepisach.
Wydawanie klientom paragonów fiskalnych przed dokonaniem przez nich płatności za zakupiony towar bądź usługę to nowy pomysł Ministerstwa Finansów na uszczelnienie systemu podatkowego. Zmiany mają obowiązywać już od początku nowego roku.
Jeżeli przedsiębiorca, który jest podatnikiem VAT, zażąda od sprzedawcy wystawienia faktury na podstawie paragonu, który wcześniej otrzymał przy zakupie towarów bądź usług, to będzie to możliwe pod warunkiem, że na wspomnianym paragonie zamieszczony był NIP nabywcy.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip