Faktury wystawiane do sprzedaży udokumentowanej paragonami - wskazówki

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 13 sierpnia 2018
Pytanie:  Podatnik prowadzi sklep spożywczy. Zdarza się, że jest proszony o wystawienie faktury za zakupiony towar. Do tej pory podatnik wystawiał wszystkim fakturę do paragonu i sprzedaż ujęta była w raporcie miesięcznym. Jednak po wprowadzeniu JPK_VAT i JPK_Faktura pojawiają się wątpliwości. Jaką fakturę wystawić dla: osoby fizycznej,  firmy, gminy, czy stowarzyszenia. Przedsiębiorca wysyła JPK_VAT za pomocą programu e-mikrofirma. Czy w tym programie trzeba wystawiać faktury do paragonu, czy też można je wystawić w innym programie do wystawiania faktur. Jak będzie w przypadku faktury VAT do paragonu i nie do paragonu – czy w programie e-mikrofirma wpisywać wszystkie pozycje faktury, podając pozycje towarowe, czy wystarczy tylko napisać, np. sprzedaż opodatkowana stawką VAT 23 lub inną stawka VAT.
Odpowiedź: 

Zasady wystawiania faktur określają przepisy art. 106a-106q ustawy o VAT. Z przepisów tych nie wynika, aby różnym podmiotom wystawiane były różne typy faktur. A zatem we wskazanych czterech sytuacjach należy po prostu wystawiać faktury z danymi nabywcy, z zastrzeżeniem, że faktury wystawiane osobom prywatnym nie zawierają NIP nabywcy.

Przyjmuje się, że od 1 stycznia 2017 r. w ewidencji VAT powinny być wykazywane również faktury wystawiane po wystawieniu paragonu dotyczące transakcji dokonywanych na rzecz podatników (w uproszczeniu – firm). Jak czytamy w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 listopada 2016 r. (nr 1462-IPPP2.4512.748.2016.1.RR), „Wnioskodawca nie będzie mógł (jak dotychczas) sprzedaży na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą ujmować w rejestrze sprzedaży VAT pod pozycją stanowiącą obrót wynikający z miesięcznego raportu fiskalnego sprzedaży dla wszystkich klientów (zarówno osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jak i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą), ponieważ każdemu podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą przypisany jest inny numer identyfikatora podatkowego. Zatem w rejestrze sprzedaży fakturę VAT dokumentującą sprzedaż paliwa na rzecz konkretnego kontrahenta prowadzącego działalność gospodarczą Spółka powinna ująć w odrębnej pozycji, zawierającej wszystkie elementy wskazane w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT”.

Inaczej ma się rzecz w przypadku faktur wystawianych osobom prywatnym, kiedy to numer VAT (czyli NIP) kontrahenta nie jest zazwyczaj wskazywany. Powoduje to, że w takich przypadkach nie jest konieczne wykazywanie faktur wystawionych do sprzedaży udokumentowanej paragonem również w ewidencji VAT. Takie też stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 21 listopada 2016 r. (nr 1462-IPPP2.4512.748.2016.1.RR), w której czytamy, że: „Strona nie ma i nie będzie miała (od 1 stycznia 2017 r.) obowiązku ewidencjonowania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych udokumentowanej fakturami VAT (z podpiętymi paragonami) w innych niż kasa rejestrująca ewidencjach VAT”.

Tylko do faktur wystawianych do paragonu osobom prywatnym podatnik nie musi wykazywać w ewidencji VAT (a w konsekwencji w pliku JPK_VAT). Faktury wystawiane do paragonu innym podmiotom muszą być wykazywane w ewidencji VAT (a w konsekwencji w pliku JPK_VAT).

Faktury, w tym te wystawiane do sprzedaży udokumentowanej paragonem, mogą być wystawiane w dowolny sposób, w tym przy wykorzystaniu dowolnego programu komputerowego.

Zauważmy jednak, że program e-mikrofirma nie przewiduje możliwości dodawania faktur wystawianych poza tym programem. Jeżeli zatem plik JPK_VAT ma być sporządzony przy wykorzystaniu programu e-mikrofirma, wszystkie faktury sprzedażowe (w tym faktury wystawiane do sprzedaży udokumentowanej paragonem) muszą być wystawione przy wykorzystaniu programu e-mikrofirma.

Nie dotyczy to jednak faktur wystawianych do sprzedaży udokumentowanej paragonem osobom prywatnym. Faktury takie nie muszą bowiem – jak zostało wskazane – być wykazywane w ewidencji VAT oraz w plikach JPK_VAT, a w konsekwencji wystawienie ich poza programem e-mikrofirma nie spowoduje błędów w treści ewidencji VAT oraz pliku JPK_VAT.

Na zakończenie pragnę wyjaśnić, że przy wystawianiu faktur w programie e-mikrofirma konieczne jest wskazywanie wszystkich pozycji towarowych (nie wystarczy wpisanie tylko sprzedaż opodatkowana stawką 23% lub inną stawką VAT). Dotyczy to również faktur wystawianych do sprzedaży udokumentowanej paragonem.

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz