Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej uruchomiło infolinię dedykowaną nowemu świadczeniu wspierającemu dla osób z niepełnosprawnościami.
W Sejmie RP dyskutowano o projekcie ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Na pytania odpowiadał Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik.
Niepełnosprawność często kojarzona jest z niezdolnością do pracy. Dlatego osoby z niepełnosprawnością mogą czuć się pomijane lub wykluczone z życia społecznego. W rzeczywistości jednak mogą być aktywne zawodowo i swobodnie funkcjonować w codziennym życiu. I właśnie dla tych osób ZUS organizuje we wrześniu Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Zainteresowani będą mogli skorzystać z porad ekspertów ZUS oraz skonsultować się ze specjalistami instytucji partnerskich.
Od 1 marca br. wzrósł próg uprawniający do świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Dodatkowe świadczenie przysługuje osobom, które otrzymują miesięcznie świadczenia do 1.896,13 zł brutto.
Jednym z elementów wsparcia dla osób niepełnosprawnych jest program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnościami”. W przyszłym roku na realizację programu przez organizacje pozarządowe przeznaczono 100 mln zł.
Do Urzędu Ochrony Danych Osobowych pracodawcy zwracają się z pytaniami dotyczącymi orzeczeń o niepełnosprawności pracownika. Zastanawiają się, na jakiej podstawie prawnej mają je przetwarzać oraz gdzie przechowywać. W związku z tym UODO zamieścił na swojej stronie internetowej wyjaśnienia na ten temat.
Pytanie: Jaki mam nadać numer wniosku o refundację składek ZUS WN-U za wynagrodzenie za luty 2008 r., wypłacone w marcu? Składki ZUS opłacone zostały 15 kwietnia. Nadałam nr WNU 03-2008, czy wykonać korektę?
Pytanie: Zatrudniamy pracownika, który miał ustalony umiarkowany stopień niepełnosprawności do 31 grudnia 2007 r. W listopadzie 2007 r. ponownie złożył wniosek i 14 stycznia 2008 r. został zakwalifikowany do lekkiego stopnia niepełnosprawności od 1 stycznia 2008 r. Nowe orzeczenie dostarczył do zakładu pracy 22 stycznia 2008 r. Wynagrodzenie za grudzień 2007 r. otrzymał w styczniu 2008 r. Z jakimi kodami powinien być wykazany w dokumentach ubezpieczeniowych za styczeń? Czy za okres od dnia dostarczenia nowego orzeczenia możemy się starać o refundację składek ZUS (zatrudniamy 23 osoby)? Sprawdź, jaka jest odpowiedź eksperta.
Pytanie: Jak zaksięgować fakturę zakupu za ubranie pracownika zakładu pracy chronionej, który jest osobą niepełnosprawną, czy jest to faktura kosztowa? Co zrobić z podatkiem VAT? Jak zaksięgować faktury zakupu za leki pracownika ZPCH, który jest osobą niepełnosprawną i chce zrefundować dokonane zakupy? Jesteśmy zakładem pracy chronionej, który posiada ośrodek rehabilitacyjny, nasz pracownik będący osobą niepełnosprawną skorzystał u nas z turnusu rehabilitacyjnego, zapłacił za pobyt i wystąpił o refundację. Jak zaksięgować refundację, czy musi złożyć wniosek o refundację?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip