miejsce świadczenia usług

Usługa na ruchomym majątku rzeczowym czy wewnątrzwspólnotowe świadczenie – jak rozliczyć VAT od usługi dla niemieckiego klienta

Pytanie: Rozliczam firmę, czynnego podatnika VAT (VAT-UE). Przedsiębiorstwo wykonuje usługi obróbki mechanicznej detali dla klienta z Niemiec. Klient jest też podatnikiem VAT-UE z siedzibą w Niemczech. Kontrahent dostarcza nam detale z Niemiec, które są obrabiane w zakładzie w Polsce. Po obróbce towar wysyłamy z powrotem do naszego klienta do Niemiec (transport po stronie klienta). Czy postępuję prawidłowo, rozliczając tę usługę jako wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług? Faktura jest ze stawką NP oraz z adnotacją „reverse chargé”. Chcę się upewnić, że nie jest to usługa na ruchomym majątku rzeczowym.

Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario – nie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym, czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT.

Opodatkowanie usługi noclegowej świadczonej dla podatnika VAT UE z innego państwa członkowskiego

Pytanie: Polski podatnik (czynny podatnik VAT zgłoszony do VAT UE) świadczy usługi noclegowe na terenie Polski (sama usługa noclegowa bez wyżywienia). Czynny podatnik VAT UE z Czech przyjeżdża na teren Polski i korzysta z usługi noclegowej naszego podatnika. Jak powinna zostać prawidłowo wystawiona faktura czeskiemu kontrahentowi? Czy powinno zostać zastosowana stawka NP, czy może usługę należy opodatkować stawka krajową 8%?

Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega, między innymi, odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. A contrario – nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT).

Miejsce świadczenia usług związanych z nieruchomościami

Z przepisów tych wynika między innymi szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami. Miejscem świadczenia takich usług jest miejsce położenia nieruchomości (zob. art. 28e ustawy o VAT).

Do usług związanych z nieruchomościami należą przy tym między innymi usługi zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji.

Opodatkowanie usługi wstawienia okien wykonanej w Niemczech na zlecenie polskiej firmy

Pytanie: Jako przedsiębiorca prowadzę firmę budowlaną - głównie wstawiam okna w Polsce i czasem dostarczam okna za granicę do niemieckich firm jako WDT. Teraz zaistniała sytuacja, że my wstawialiśmy okna dla polskiej firmy, która ma niemiecki NIP i w Niemczech rozlicza VAT - byliśmy podwykonawcą. Wystawiliśmy fakturę ze stawką NP z odwrotnym obciążeniem. Czy postąpiliśmy prawidłowo? Czy powinniśmy się gdzieś zgłaszać do VAT w Niemczech, czy jeśli jesteśmy podwykonawcą, to nie musimy?

Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario – nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT

Miejsce świadczenia usług związane z nieruchomościami

Z przepisów tych wynika szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami. Na podstawie art. 28e ustawy o VAT miejscem świadczenia takich usług jest miejsce położenia nieruchomości. W konsekwencji miejsce świadczenia wskazanej usługi wstawienia okien znajduje się na terytorium Niemiec. Świadczenie tych usług podlega zatem opodatkowaniu podatkiem VAT w Niemczech.

Zakup usług

Zakup usług od zagranicznych kontrahentów w ramach importu usług