Odpłatna dostawa towarów w obrocie gospodarczym jest jedną z podstawowych form transakcji zaliczanych do zakresu prowadzonej działalności gospodarczej. We wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej obowiązują generalnie analogiczne przepisy dotyczące ustalania miejsca świadczenia w przypadku dostawy towarów i wykonywania usług. Skutkuje to uniknięciem podwójnego opodatkowania tej samej transakcji lub nieopodatkowania jej w żadnym z państw uczestniczących w tej transakcji. Pamiętaj, aby określając miejsce świadczenia, stosować zasady przewidziane w ustawie o VAT.
Ustalając miejsce świadczenia usług dla celów VAT, musimy uwzględniać przepisy szczególne dotyczące niektórych kategorii usług. Zaliczają się do nich m.in regulacje dotyczące usług związanych z nieruchomościami. Ważny jest przy tym nie tylko sposób, w jaki strony nazwały usługi w umowie, lecz ich faktyczny zakres. Duże znaczenie ma też to, czy w danym przypadku musimy identyfikować jedną usługę, czy też kilka samodzielnych świadczeń.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie polskiej spółki Dong Yang Electronics (C-547/18). Trybunał rozstrzygnął kwestię stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w VAT. Poznaj skutki wyroku i sprawdź komentarz eksperta.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip