Wejście KSeF 2.0 to nie tylko zmiana narzędzia do fakturowania, ale także przebudowa sposobu, w jaki podatnicy będą korygować błędy i rozliczać reklamacje. W tradycyjnym modelu istniało kilka „skrótów”: nota korygująca, anulowanie dokumentu czy drobne poprawki. Teraz ich nie ma. Od 1 lutego 2026 r. korekta faktury możliwa jest wyłącznie poprzez wystawienie faktury korygującej w KSeF, która sama w sobie jest nowym, formalnym dokumentem księgowym.
Bezpieczeństwo KSeF to jedna z największych obaw przedsiębiorców i księgowych przed startem systemu 1 lutego 2026 r. Ministerstwo Finansów zapewnia, że Krajowy System e-Faktur jest w pełni gotowy, stabilny i nie ma ryzyka wycieku danych. Resort nie planuje przesunięcia terminu wejścia w obowiązkowy KSeF dla najmniejszych podmiotów. Co musisz wiedzieć na ostatniej prostej?
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Wdrożenie KSeF 2.0 zbliża się wielkimi krokami. Sprawdź, co wydarzy się między 26 stycznia a 1 lutego 2026 r., jakie obowiązki czekają przedsiębiorców i dostawców oprogramowania oraz jak przygotować się do startu produkcyjnego nowej wersji systemu. Dowiesz się również, które funkcje API KSeF 2.0 będą dostępne już od 28 stycznia i jakie formalności wciąż możesz załatwić mimo przerwy technicznej.
Z tekstu dowiesz się:
Czy możliwe jest uzyskanie zwolnienia z KSeF? W 2026 roku system ten stanie się obowiązkowy, a część podatników już teraz próbuje podważać konieczność jego stosowania. Sprawdź, jak organy podatkowe reagują na wnioski o zwolnienie z KSeF, na co powołują się wnioskujący i jakie są podstawy prawne odmów.
W dniach 26–31 stycznia 2026 r. zaplanowano przerwę techniczną KSeF, obejmującą dotychczasową wersję systemu (KSeF 1.0) oraz Moduł Certyfikatów i Uprawnień. Przerwa jest niezbędna do wdrożenia nowej wersji – KSeF 2.0, która zacznie obowiązywać od 1 lutego 2026 r.
Wybór kwalifikowanego nie sprowadza się tylko do logowania do KSeFu, ponieważ inne potrzeby ma jednoosobowa działalność, a inne firma, czy biuro rachunkowe obsługujące wielu klientów. Zarówno e-pieczęcie, jak i e-podpisy przydadzą się w codziennej pracy, dlatego warto wziąć pod uwagę m.in. wygodę użytkowników, dostępność narzędzi dla zespołu, bezpieczeństwo obiegu dokumentów oraz potencjał optymalizacji procesów.
Odbieranie faktur w KSeF stanie się obowiązkiem dla wszystkich podatników już od 1 lutego 2026 r. – niezależnie od tego, czy wystawiają faktury w systemie, czy jedynie je otrzymują. Aby uniknąć problemów z terminami płatności i zapewnić zgodność z przepisami, warto już teraz przygotować się do obsługi faktur ustrukturyzowanych. Sprawdź, jak krok po kroku przebiega odbieranie faktur w KSeF i z jakich narzędzi możesz skorzystać.
Faktura poza KSeF a koszty podatkowe – czy można ująć taki wydatek w kosztach uzyskania przychodów? Zbliżający się obowiązek korzystania z KSeF budzi wątpliwości księgowych i przedsiębiorców. Najnowsza interpretacja KIS potwierdza: jeśli wydatek spełnia wymogi ustawy o CIT, faktura spoza KSeF nie wyklucza prawa do kosztów. Poznaj szczegóły.
Po przeczytaniu tekstu:
Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KseF) powszechnie określane jako zmiana systemu fakturowania dla przedsiębiorców, to kluczowe wyzwanie w najbliższym czasie, które wymaga starannego przeanalizowania, przygotowania i wdrożenia procesów zarówno w firmie, jak i w relacji biuro rachunkowe klient. KSeF a biuro rachunkowe – to temat, który będzie dominował w najbliższych miesiącach w branży księgowej. Sprawdź, jak biuro rachunkowe powinno przygotować się do KSeF, by uporządkować współpracę z klientami i zminimalizować ryzyko błędów w rozliczeniach.
Faktury z załącznikami KSeF 2.0 to nowa funkcjonalność, która może ułatwić dokumentowanie niektórych czynności gospodarczych. Sprawdź, jak ją aktywować, kto może z niej skorzystać i jakie dane można dołączać do e-faktur w nowej strukturze systemu.
Krajowy System e-Faktur to nowy obowiązek, który realnie zacznie wpływać na codzienną pracę firm już od 1 lutego 2026 r. Od tego dnia wszyscy przedsiębiorcy muszą być gotowi by odbierać faktury ustrukturyzowane w KSeF, a część z nich również zacznie je wystawiać. Pozostali dołączą do KSeF od 1 kwietnia 2026 r.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip