Na ostatnim głosowaniu senatorowie odrzucili ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (projekt rządowy). Ustawa wprowadza obowiązek wystawiania faktur za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Czy to znaczy, że zmiany nie wejdą w życie?
Ustawa wprowadzająca obowiązkowy KSeF została już przyjęta przez Sejm i przekazana do prac w Senacie. Zgodnie z jej założeniami obowiązek e-fakturowania co do zasady wejdzie w życie 1 lipca 2024 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o dalszych pracach w tym zakresie, tym razem dotyczących przepisów wykonawczych.
Ministerstwo Finansów opublikowało zaktualizowaną wersję wzoru struktury logicznej FA(2) na ePUAP. Od lipca do sierpnia 2023 roku w środowisku testowym będą funkcjonowały równocześnie dwie wersje struktur logicznych - FA(1) oraz FA(2).
W dniu 16 czerwca 2023 r. Sejm uchwalił (i przekazał do rozpatrzenia przez Senat). Ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje wprowadzenie od 1 lipca 2024 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Z kolei podatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT lub wykonujący wyłącznie czynności zwolnione z VAT będą zobowiązani do korzystania z KSeF dopiero od 1 stycznia 2025 roku. Sprawdź, jakie nowości pojawiły się w stosunku do wcześniejszych wersji zmian w sprawie KSeF. Czy w KSeF wystawisz faktury korygujące?
Od 1 stycznia 2021 r. istnieje możliwość wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych. Są to faktury wystawiane przy wykorzystaniu udostępnionego wzoru za pośrednictwem tzw. KSeF (zob. art. 2 pkt 32a ustawy o VAT).
Obecnie wystawianie faktur ustrukturyzowanych jest dobrowolne. Jak czytamy w uzasadnieniu omawianego projektu, „etap fakultatywny miał przyczynić się do nabrania doświadczenia przez podatników i administrację podatkową, a także przygotować ich do wprowadzenia powszechnego systemu e-fakturowania”.
Od początku zapowiadano jednak, że z czasem e-fakturowanie stanie się obowiązkowe. W tym celu konieczne było jednak uzyskanie przez Polskę tzw. decyzji derogacyjnej, co udało się w czerwcu 2022 r. Pozwala to wprowadzić w Polsce przepisy określające obowiązek e-fakturowaniu.
Czy jesteś gotowy na obowiązkowe wdrożenie e-fakturowania KSeF? Dowiedz się, czego wymaga Ministerstwo Finansów od 1 lipca 2024 r.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Krajowy System e-Faktur umożliwi przedsiębiorcom wystawianie i otrzymywanie elektronicznych faktur ustrukturyzowanych. Podatnicy zwolnieni z KSeF będą obowiązkowo korzystać z systemu od 2025 roku.
W piątek posłowie zakończyli prace na projektem dotyczącym wprowadzenia obligatoryjnego fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur. Sprawdź, jak przygotować firmę do wdrożenia e-Faktur w KSEF.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw przewiduje wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Jednak nie wszystkich przedsiębiorców obowiązek ten obejmie w tym samym czasie.
Już niebawem czeka nas wprowadzenie obowiązkowego e-fakturowania przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Jednak nie wszystkich przedsiębiorców obowiązek ten obejmie w tym samym czasie.
Według planów Ministerstwa Finansów, od 1 września 2023 r. zacznie obowiązywać nowa wersja struktury logicznej FA(2). FA(2) ułatwi przygotowanie się podatników do obowiązkowego e-fakturowania, które zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 r. Możliwość dobrowolnego wystawiania e-faktur poprzez KSeF polscy przedsiębiorcy mają od ponad roku
Od 1 lipca 2024 r. przedsiębiorcy będą musieli obowiązkowo wystawiać faktury przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. W niektórych jednak przypadkach stosowanie KSeF nie będzie konieczne. Dowiedz się więcej.
Obecnie e-faktura działa, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Od 1 lipca 2024 r. e-faktura w Krajowym Systemie e-Faktur będzie obowiązkowa. 9 maja Rada Ministrów przyjęła projekt dotyczący KSeF.
1 lipca 2024 r. ma wejść w życie obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Tak wynika z opublikowanego 15 marca projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Poznaj szczegóły nowych regulacji.
W dniu 1 lipca 2024 r. ma wejść w życie obowiązkowy KSeF dla czynnych podatników VAT. Niestosowanie tego mechanizmu mimo obowiązku naraża podatnika na dotkliwe kary. Warto więc już dziś przygotować się na wdrożenie obowiązkowego KSeF w JST.
Resort finansów zaktualizował projekt wprowadzający obowiązek wystawiania e-faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Bądź na bieżąco i dowiedz się o nowych wymaganiach dotyczących e-fakturowania obowiązujących od 1 lipca 2024 r.
Stały Komitet Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy o KSeF. Projekt przewiduje również elektronizację wiążących informacji (e-WIS). Wdrożenie KSeF pozwoli na optymalizację procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip