Zmiany wprowadza ustawa z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2024 r., poz. 1863). Związane są one z wprowadzanym obowiązkiem sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju i mają na celu zapewnienie, że KRS będzie mógł przyjmować ww. sprawozdawczość oraz że dokumenty ją stanowiące będą powszechnie dostępne w repozytorium dokumentów finansowych.
Od 1 kwietnia 2025 r. obowiązkowe e-Doręczenia dla firm wpisanych do KRS staną się rzeczywistością. Przedsiębiorstwa, które zarejestrowały się w KRS przed 1 stycznia 2025 roku, muszą mieć przypisany adres do e-Doręczeń. System ten to elektroniczny odpowiednik listu poleconego, usprawniający komunikację z urzędami i oszczędzający czas. Sprawdź, jak założyć e-Doręczenia i spełnić nowe wymogi prawne.
Po przeczytaniu tekstu:
Poznasz terminy wdrożenia obowiązkowych e-doręczeń dla firm;
Będziesz wiedzieć, jak zacząć korzystać z e-Doręczeń.
Polecamy też:
Sprawozdanie finansowe sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub podpisem osobistym. Jaki jest termin złożenia sprawozdania finansowego za 2024 rok do KRS? Sprawdź, jak złożyć sprawozdanie do KRS?
Z e-booka dowiesz się:
Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego trzeba je wysłać do KRS. Jak zrobić to technicznie? Jakie dokumenty oprócz sprawozdania przekazać? O tym opowie dr Katarzyna Trzpioła.
Podczas webinarium dr Katarzyna Trzpioła wyjaśni m.in.:
Polecamy w Portalu FK:
MSR 1 „Prezentacja sprawozdania finansowego”
Jednostki sporządzające sprawozdania finansowe muszą pamiętać o prawidłowym ujęciu umów, na podstawie których mają możliwość korzystać ze składników majątkowych przez okres dłuższy niż 12 miesięcy. Prawo bilansowe określa warunki nakazujące ujęcie takiego składnika jako aktywa. Kilka lat temu nastąpiły w tym zakresie istotne zmiany dla podmiotów sporządzających sprawozdania wg uor, jak i MSSF. Poniżej kontynuujemy omawianie KSR 5.
W 2023 r. wszedł w życie najnowszy Krajowy Standard Rachunkowości nr 15 „Przychody ze sprzedaży wyrobów gotowych półproduktów, towarów i materiałów”. Poniżej kontynuujemy omawianie przepisów najnowszego standardu uzupełniającego przepisy ustawy o rachunkowości.
Ułatwienie rejestracji i składania dokumentów do Krajowego Rejestru Sądowego, uproszczenie rejestracji spółki z o.o. przez Internet, zwiększenie dostępności danych zawartych w KRS oraz rozszerzenie wymiany pomiędzy rejestrami handlowymi państw członkowskich UE – to najważniejsze założenia przyjętego 26 lipca br. przez Radę Ministrów projektu nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Pytanie: Pytanie dotyczy spółki jawnej, prowadzącej obowiązkowo księgi handlowe. W jakim terminie w tym roku należy złożyć sprawozdanie finansowe spółki do KRS?
Nawet jeśli kierownik jednostki nie zdecyduje się na włączenie KSR do dokumentacji polityki, to warto stosować wskazówki w nich zawarte. Skorzystaj z naszej tabeli, która zawiera zestawienie ważnych postanowień KSR.
Sprawdź, jakie wskazówki zawiera KSR:
Rząd przyjął 22 marca br. przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Oczekiwane przez przedsiębiorców przepisy zwiększą bezpieczeństwo obrotu prawno-gospodarczego.
Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w KRS dający przedsiębiorcom narzędzie pozwalające podjąć obronę przed procederem „kradzieży spółek”. To przestępstwo polegające na zmianie wpisów w Krajowym Rejestrze Sądowym na podstawie sfałszowanych dokumentów. W ten sposób oszuści przejmują reprezentację spółki bez wiedzy ich prawowitych zarządców i wspólników.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip