Od 1 stycznia 2015 r. obowiązuje nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, która reguluje istotne kwestie związane z bezpieczeństwem obrotu gospodarczego i prawnego. Nowe przepisy mają usprawnić i przyspieszyć postępowania prowadzone przez sąd rejestrowy oraz zwiększą wiarygodność Krajowego Rejestru Sądowego.
Nadawanie numerów REGON i NIP w momencie wpisania firmy do KRS, a w konsekwencji uruchomienie działalności w ciągu 7 dni zamiast dotychczasowych 25 - z takich ułatwień w zakładaniu firmy mogą korzystać przedsiębiorcy od 1 grudnia.
Działalność gospodarczą będzie można rozpocząć już w momencie wpisu do KRS, ponieważ podatnik jednocześnie otrzyma REGON i NIP. Takie zmiany wprowadza ustawa o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która została już podpisana przez prezydenta.
Ustawa z 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw zmienia zasady związanez procedurami rejestracyjno-ewidencyjnymi związanymi z podejmowaniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej.
Okazało się bowiem, że mimo wprowadzonych zasad funkcjonowania jednego okienka, przedsiębiorcy wciąż muszą wypełniać wiele formularzy zawierających te same treści na potrzeby różnych organów. A rozpoczęcie firmy trwa 21 dni.
Podpisana przez prezydenta 12 sierpnia ustawa ma to zmienić. Po zmianach przedsiębiorca założy firmę w 7 dni.
Do 31 grudnia 2015 r. zachowają ważność wpisy w Rejestrze Handlowym. Do tego czasu spółki oraz inne osoby prawne podlegające wpisowi do KRS muszą się doi niego przerejestrować.
Dzisiaj (15 stycznia 2013 r.) zostaje uruchomiona komunikacja pomiędzy Krajowym Rejestrem Karnym a Krajowym Rejestrem Sądowym. Do 30 czerwca 2013 r. KRS i KRK sprawdzą, czy osoby wpisane do KRS przed 15 stycznia 2013 r. nie zostały prawomocnie skazane. Jeżeli sąd ujawni, że osoba skazana figuruje w rejestrze np. jako członek zarządu spółki - poinformuje o tym fakcie spółkę, a następnie wykreśli taką osobę z rejestru.
Prezydent RP Bronisław Komorowski w dniu 27 grudnia 2012 r. podpisał ustawę o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym oraz niektórych innych ustaw. Sąd rejestrowy - wpisując do KRS nową spółkę i członków jej organów (zarząd, rada nadzorcza) lub dokonując zmian w jej składzie - będzie mógł otrzymać drogą elektroniczną informacje z KRK o skazaniach osób kandydujących do władz spółki. Sąd rejestrowy otrzyma z KRK informacje o skazaniu osoby wpisanej już do Krajowego Rejestru Sądowego lub o orzeczonym wobec takiej osoby zakazie prowadzenia działalności gospodarczej.
Sąd rejestrowy będzie mógł automatycznie weryfikować osoby podlegające wpisowi i wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, których mogą dotyczyć zakazy wynikające z Kodeksu spółek handlowych. Rada Ministrów 20 listopada 2012 r. przyjęła przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip