Przedsiębiorca szybciej założy biznes

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 14 sierpnia 2014
meżczyzna idzie korytarzem w tle zegar na ścianie

Działalność gospodarczą będzie można rozpocząć już w momencie wpisu do KRS, ponieważ podatnik jednocześnie otrzyma REGON i NIP. Takie zmiany wprowadza ustawa o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która została już podpisana przez prezydenta.

Ustawa z 26 czerwca 2014 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw zmienia zasady związanez procedurami rejestracyjno-ewidencyjnymi związanymi z podejmowaniem lub prowadzeniem działalności gospodarczej. Okazało się bowiem, że mimo  wprowadzonych zasad funkcjonowania jednego okienka, przedsiębiorcy wciąż muszą wypełniać wiele formularzy zawierających te same treści na potrzeby różnych organów. A rozpoczęcie firmy trwa 21 dni. Podpisana przez prezydenta 12 sierpnia ustawa ma to zmienić. Po zmianach przedsiębiorca założy firmę w 7 dni.

Mniej dokumentów

Podmiot składający w sądzie rejestrowym wniosek o wpis do KRS nie będzie musiał dołączać dodatkowych dokumentów dla urzędu skarbowego, GUS i ZUS. Obecnie wraz z wnioskiem o wpis do KRS trzeba złożyć dodatkowe formularze.

NIP i REGON automatycznie

Dane wpisane do KRS trafią od razu elektronicznie do rejestru GUS i Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników. Automatycznie nadane numery REGON i NIP zostaną następnie przekazane do KRS. Podstawowe dane dotyczące przedsiębiorcy będą wymieniane między urzędami, a razem z odpisem postanowienia o wpisie do KRS otrzyma on zaświadczenie o nadaniu numerów REGON i NIP.

Nowe przepisy przewidują, że przedsiębiorca będzie musiał zgłosić później tylko dane uzupełniające, nieobjęte wpisem do KRS, a potrzebne urzędowi skarbowemu, GUS i ZUS (np. numer konta bankowego). Obowiązek ten nie będzie wstrzymywał rozpoczęcia działalności.

Ustawa wejdzie w życie 1 grudnia 2014 r.

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz