8 kwietnia 2021 r. Prezydent podpisał ustawę z 30 marca 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo celne oraz niektórych innych ustaw, przygotowaną przez Ministerstwo Finansów.
Naczelnicy urzędów skarbowych rozpatrują wnioski o rozłożenie na raty podatku, odroczenie terminu jego zapłaty i umorzenie zaległości podatkowych. Od początku epidemii COVID-19, wydali już ponad 76.000 decyzji o przyznaniu ulg na łączną kwotę ok. 6,7 mld zł.
Ministerstwo finansów przygotowało przepisy, dzięki którym naczelnicy urzędów skarbowych będą mogli prowadzić kontrole podatkowe oraz czynności sprawdzające na terenie całego województwa, niezależnie od terytorialnego zasięgu ich działania.
Na stronie Krajowej Administracji Skarbowej opublikowano skorygowaną wersję JPK_EWP(2)_v1-1, czyli struktury logicznej postaci elektronicznej ksiąg podatkowych i dowodów księgowych.
Od 16 listopada 2020 r. usługa „Umów wizytę w urzędzie skarbowym” i nowy model obsługi podatników jest już dostępny w całym kraju. Załatwienie sprawy podczas bezpośredniej wizyty w urzędzie będzie możliwe po jej wcześniejszym umówieniu. Zwiększy to bezpieczeństwo podatników i komfort przy załatwianiu spraw.
Od 26 października 2020 r. w pięciu województwach funkcjonuje nowy model obsługi podatników przez Krajową Administrację Skarbową. Polega on na tym, że załatwienie sprawy podczas bezpośredniej wizyty w urzędzie będzie możliwe po jej wcześniejszym umówieniu. Od 16 listopada nowy model ma objąć cały kraj.
Do 31 października br. podatnicy mogą wysyłać ankiety w tegorocznym konkursie na „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”. Głosy na urzędy, które ich zdaniem zasługują na wyróżnienie, tym razem można oddawać wyłącznie elektronicznie.
Od 1 lipca 2020 r. obowiązują nowe przepisy Ordynacji podatkowej regulujące zawieranie umów o współdziałanie między fiskusem a podatnikami CIT.
Jak już informowaliśmy, podatnicy CIT mogą od lipca zawierać umowy o współdziałanie z fiskusem, jeśli ich roczne obroty wynoszą co najmniej 50 mln euro. Sprawdź, czy warto je podpisywać.
1 lipca br. weszły w życie nowe przepisy Ordynacji podatkowej regulującej zawierania umów o współdziałanie między fiskusem a podatnikami CIT, których roczne obroty wynoszą co najmniej 50 mln euro. Czy opłaca się zawarcie takiej umowy? Czy są przewidziane kary za niewywiązywanie się z umowy?
Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedział:
Chociaż rządowi nie udało się uchwalić projektu nowej Ordynacji podatkowej przed wyborami, Rada Ministrów wprowadziła całkiem nową formę współpracy z fiskusem przeznaczoną dla wybranej grupy podatników. Już od 1 lipca 2020 r. około 2700 największych firm działających w kraju będzie mogło zawierać z Szefem KAS tzw. umowę o współdziałanie.
Jakie są obowiązki płatnika w przypadku korzystania przez pracownika z samochodu służbowego w celu dojazdów z miejsca garażowania do miejsca wykonywania obowiązków służbowych? Poznaj stanowisko dyrektora KIS.
Ministerstwo ostrzega przed fałszywą korespondencją od KAS i zaleca szczególną ostrożność! Otwieranie linków lub załączników zamieszczonych w takich wiadomościach, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem i przekazanie naszych danych nieuprawnionym osobom.
Ochronie uczciwych firm przed skutkami nieświadomego uczestnictwa w oszustwach podatkowych ma służyć nowy program wdrażany przez Krajową Administrację Skarbową pod nazwą Program Ostrzegania Przedsiębiorców (POP).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip