Wizyty w urzędzie skarbowym najczęściej rezerwują podatnicy, którzy chcą uzyskać zaświadczenie, załatwić sprawę związaną z podatkami majątkowymi lub z rozliczeniem PIT. 10 mln umówionych wizyt od początku działania usługi to średnio 385 tys. wizyt w urzędach skarbowych miesięcznie. Średni czas obsługi podatnika w ostatnim roku wyniósł 18 minut. Aby uniknąć stania w kolejce i mieć pewność szybkiego załatwienia sprawy warto zaplanować swoją wizytę. Można to zrobić nawet z 21-dniowym wyprzedzeniem. Nie zawsze trzeba jednak wizytę umawiać. Warto wiedzieć kiedy nie musimy tego robić.
Ministerstwo Finansów wspólnie z Komisją Europejską realizuje projekt, którego celem jest przeprowadzenie profesjonalnej ewaluacji pilotażu Programu Współdziałania. W ramach projektu Akademia Leona Koźmińskiego – jako niezależna instytucja badawcza – realizuje badanie na temat współpracy KAS z dużymi podmiotami mającymi przychody powyżej 50 mln EUR.
Maksymalny czas trwania kontroli w firmie, określony przepisami ustawy Prawo przedsiębiorców ma charakter iluzoryczny. W praktyce przedsiębiorcy podlegać mogą kontrolom niemal przez cały rok kalendarzowy i bezustannie – wynika ze stanowiska Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała, że od 16 stycznia br. zmieniły się zasady korzystania z formularza upraszczającego procedurę wysyłki pomocy humanitarnej do Ukrainy.
W świetle projektu ustawy o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, niektóre zadania Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych zostaną przeniesione do KAS.
KAS informuje o problemach z dostępnością Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).
Wydłużenie możliwości stosowania niektórych druków przez fiskusa oraz współpracujące z nim organy przewiduje projekt rozporządzenia MF w tej sprawie. Dzięki temu druki znajdujące się w zapasach Krajowej Administracji Skarbowej będą mogły być wykorzystywane aż do końca wyczerpania tych zapasów, a nie jak wcześniej planowano do końca 2022 roku.
17 października 2022 r. Polska dołączyła do grona państw świadczących Europejską Usługę Opłaty Elektronicznej (EETS). Dzięki EETS możliwe jest wnoszenie opłaty za przejazd drogami objętymi elektronicznym poborem opłat na terenie całej Unii Europejskiej za pomocą jednego urządzenia pokładowego.
3 października 2022 r. Szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk podpisał kolejną umowę w ramach Programu Współdziałania. Jest to trzecia tego typu umowa zawarta przez Szefa KAS z biznesem.
Nadzór nad leżakowaniem napojów spirytusowych będzie sprawowany przez Krajową Administrację Skarbową. Tak wynika z projektu nowelizacji obowiązujących w tym zakresie przepisów, który został przygotowany przez resort rolnictwa i rozwoju wsi.
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) podkreśla, że prawidłowo wydany paragon to bezpieczeństwo klienta i dowód uczciwości przedsiębiorcy. Dlatego stale sprawdza, czy sprzedawcy wydają paragony i czy są one poprawnie wystawione. W okresie wakacyjnym działania takie prowadzone są z większym natężeniem w miejscowościach turystycznych.
Do 24 lipca br. w Ministerstwie Finansów potrwają prekonsultacje w zakresie założeń wdrożenia do polskiego porządku prawnego unijnej dyrektywy w sprawie obowiązków sprawozdawczych operatorów platform cyfrowych w Unii Europejskiej.
13 lipca 2022 r. minister Bartosz Zbaraszczuk podpisał kolejną umowę w ramach Programu Współdziałania. Jest to druga tego typu umowa zawarta przez Szefa KAS z biznesem. Kolejnym uczestnikiem Programu Współdziałania jest Basell Orlen Polyolefins spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wystąpiła do Komisji Europejskiej (KE) o zwolnienie z cła i VAT towarów potrzebnych do łagodzenia skutków kryzysu humanitarnego w Ukrainie spowodowanego działaniami wojennymi i ujęcie Polski wśród adresatów tej decyzji.
Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega, że wracając z urlopu, zamiast do pracy można trafić do więzienia. Wystarczy, że zabierzesz ze sobą kawałek rafy koralowej lub muszlę chronionego gatunku. Wbrew pozorom w strefie Schengen nie wszystkie towary można swobodnie przewozić. Przemytnicy wykorzystują nieświadomych turystów jako swoich pośredników. Sprawdź, jak się przed tym chronić.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip