Prezydent podpisał ustawę z 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (KAS).
Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. Projekt przygotowany przez resort finansów umożliwi dwustronną komunikację organów KAS z klientami przez e-Urząd Skarbowy (e-US). Podatnicy będą mogli w sposób kompleksowy załatwić swoje sprawy on-line. Nie będą też wnosić opłaty skarbowej za wydawanie zaświadczeń jeśli wnioski złożą przez e-US.
Na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego prezydent Andrzej Duda powołał Magdalenę Rzeczkowską na stanowisko minister finansów. Od 2020 roku pracowała jako sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów i szef Krajowej Administracji Skarbowej.
Ułatwienia w załatwianiu spraw przez podatników w kontaktach z fiskusem przewidują nowe rozwiązania przyjęte przez rząd. Według zapowiedzi resortu finansów mają one stanowić kolejny krok w kierunku cyfryzacji usług świadczonych przez Krajową Administrację Skarbową i obsługi obywateli.
29 marca br. Szef KAS podpisał umowę o współdziałanie z firmą SIG spółka z o.o. To pierwsza umowa zawarta w ramach Program Współdziałania, który jest nową formą relacji pomiędzy dużymi podatnikami a Krajową Administracją Skarbową.
W 2021 roku Szef Krajowej Administracji Skarbowej zawarł z przedsiębiorcami rekordową liczbę 101 porozumień cenowych APA. Liczba porozumień wzrosła kilkukrotnie w porównaniu do statystyk z ubiegłych lat.
e-Urząd Skarbowy (e-US) to nowoczesny kanał komunikacji na linii urząd skarbowy – klient, dostępny na stronie podatki.gov.pl. Popularność serwisu stale rośnie. Według Ministerstwa Finansów od uruchomienia e-US 1 lutego 2021 r. zalogowano się do niego już ponad 60 mln razy.
Przy nabyciu sprawdzającym pracownik Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wcieli się w rolę klienta i sprawdzi, czy sprzedawca rejestruje sprzedaż na kasie i wydaje paragon. Nie jest to nowe narzędzie. Na poczet niezapłaconych podatków możliwe będzie czasowe zajęcie ruchomości, ale tylko w przypadku poważnych spraw. Według Ministerstwa Finansów te czynności służą ochronie uczciwej konkurencji i wspieraniu rzetelnie rozliczających się podmiotów.
Ministerstwo Finansów pracuje nad przeniesieniem stron internetowych izb administracji skarbowej, urzędów skarbowych, urzędów celno-skarbowych, Krajowej Informacji Skarbowej i Krajowej Szkoły Skarbowości na portal Gov.pl. W związku z tym zaprasza do wypełnienia ankiety, która poprzedza proces projektowania nowych stron internetowych.
Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała, że wspiera podatników, którzy w związku z pandemią COVID-19 mają trudności z terminową zapłatą podatków. Naczelnicy urzędów skarbowych rozpatrują wnioski o rozłożenie na raty podatku, odroczenie terminu jego zapłaty i umorzenie zaległości podatkowych. Od początku epidemii COVID-19 wydali już ok. 90 tys. decyzji o przyznaniu ulg na łączną kwotę ok. 8,1 mld zł.
Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała, że w ramach programu „Klient w centrum uwagi KAS” od kwietnia 2021 roku prowadzi internetowe badanie ankietowe wśród osób odwiedzających urzędy skarbowe. Otrzymała już ponad 25 tys. wypełnionych ankiet, z których wynika, że ogólny poziom satysfakcji klientów wynosi blisko 80%.
Gotowe do wypełnienia szablony umowy o pracę oraz umowy zlecenia będą udostępnione na portalu praca.gov.pl. A wszystko po to, aby ułatwić mikroprzedsiębiorcom, rolnikom i osobom fizycznym zawieranie umów. W systemie będzie można też zgłosić pracownika do ZUS i KAS, wyliczyć i opłacić składki, a także zaliczki na PIT. Takie rozwiązania zakłada projekt ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców. Sprawdź, jakie jeszcze przewidziano rozwiązania.
Krajowa Administracja Skarbowa przeprowadzi kontrole w obszarze handlu częściami samochodowymi w Internecie. Skontrolowani zostaną podatnicy, którzy nie zgłosili do opodatkowania działalności gospodarczej, nie ewidencjonują sprzedaży lub zaniżają obroty.
20 maja 2021 r. prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami oraz ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Ustawa rozszerza kompetencje naczelników urzędów celno-skarbowych w zakresie rozpoznawania, wykrywania i zwalczania nielegalnego przywozu dóbr kultury spoza Unii Europejskiej.
Resort finansów poinformował o procedurze dotyczącej korespondencji w zakresie składania informacji o schematach podatkowych MDR-1.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip