KAS dłużej będzie korzystać z dostępnych druków

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 2 listopada 2022
KAS dłużej będzie korzystać z dostępnych druków

Wydłużenie możliwości stosowania niektórych druków przez fiskusa oraz współpracujące z nim organy przewiduje projekt rozporządzenia MF w tej sprawie. Dzięki temu druki znajdujące się w zapasach Krajowej Administracji Skarbowej będą mogły być wykorzystywane aż do końca wyczerpania tych zapasów, a nie jak wcześniej planowano do końca 2022 roku.

Resort finansów przygotował przepisy, na podstawie których zmieni się treść rozporządzenia Ministra Finansów z 9 grudnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania przeprowadzonej kontroli przewozu towarów oraz wzorów dokumentów (Dz. U. z 2021 r. poz. 2322). Istotą zmian jest wydłużenie możliwości stosowania druków ścisłego zarachowania, wykorzystywanych w ramach systemu monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT). Chodzi tutaj o:

  • pokwitowania pobrania kaucji w formie gotówkowej,
  • pokwitowania zatrzymania towaru,
  • pokwitowania zatrzymania środka transportu,
  • potwierdzenia usunięcia zamknięć urzędowych.
Dzięki zmianie przepisów druki będą mogły być wykorzystywane nie do 31 grudnia 2022 r. (jak wynika z dotychczasowych zapisów zmienianego rozporządzenia MF), lecz do wyczerpania ich zapasów.

Jak wyjaśniono w uzasadnieniu projektu, o którym mowa,  celem nowelizacji jest wydłużenie możliwości stosowania druków ścisłego zarachowania będących załącznikami do rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z 13 kwietnia 2017 r. w sprawie sposobu dokumentowania przeprowadzonej kontroli drogowego przewozu towarów oraz wzorów dokumentów (Dz. U. z 2017 poz. 789). Analiza zapasów magazynowych Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wykazuje bowiem duże ilości niewykorzystanych druków, których wzory zostały określone na podstawie wspomnianego rozporządzenia. Według szacunków Ministerstwa Finansów w zapasach KAS znajdują się druki o łącznej wartości ok. 70.000 zł. Ponieważ obecnie nie da się precyzyjnie określić okresu niezbędnego do wykorzystania posiadanych już przez KAS druków (które są wykorzystywane również przez inne służby, w tym Policję, Straż Graniczną oraz Inspekcję Transportu Drogowego) – zdecydowano się na wydłużenie możliwości ich stosowania aż do wyczerpania zapasów. Przyjęte w projekcie rozwiązanie pozwoli na sukcesywne wykorzystanie zapasów druków i usprawni gospodarowanie ich zapasami.

Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia rozporządzenia zmieniającego w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt (z 13 października 2022 r.) rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu dokumentowania przeprowadzonej kontroli przewozu towarów oraz wzorów dokumentów.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz