Wydatki ponoszone przez podatnika z tytułu najmu samochodu osobowego do celów prowadzenia działalności gospodarczej należy kwalifikować do kosztów uzyskania przychodu na zasadach ogólnych, bez stosowania limitu kilometrówki - takie stanowisko zajęło ministerstwo finansów w wydanej 8 listopada 2013 r. interpretacji ogólnej.
Znajomość języka angielskiego nie jest niezbędna do prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Dlatego też wydatków na kurs językowy nie można zaliczyć do kosztów podatkowych.
Interpretacja dotyczyła podatniczki prowadzącej działalność gospodarczą (usługi lekarskie specjalistyczne w zakresie otolaryngologii (PKD 86.22.Z) na podstawie książki przychodów i rozchodów. W związku z możliwością pojawienia się pacjentów anglojęzycznych oraz dostępem do fachowych szkoleń, literatury w języku angielskim osoba ta rozpoczęła naukę języka angielskiego. Zapytała ministra finansów, czy wydatki ponoszone na kurs językowy udokumentowany rachunkami, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.
Działania przedsiębiorcy związane z przekazaniem produktów w celu utrzymania dobrych relacji handlowych to reklama. W związku z tym poniesione wydatki firma może zaliczyć do kosztów podatkowych.
Dobra wiadomość dla przedsiębiorców. Naczelny Sąd Administracyjny 17 czerwca 2013 r. stwierdził, że podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na obiad z kontrahentem w restauracji.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip