Ustalenie, kiedy mamy do czynienia z dokonaniem remontu, ma znaczenie kluczowe dla usytuowania wydatku wśród takich, które stanowić mogą koszt podatkowy. Sprawdź zatem, jak zrobić to prawidłowo.
Osoba fizyczna ma dwa mieszkania własnościowe, nabyte przed zawarciem związku małżeńskiego oraz jedno mieszkanie nabyte po zawarciu związku małżeńskiego. Od 1 czerwca 2021 r. rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie wynajmu mieszkań. Firma korzysta ze zwolnienia z VAT. Wszystkie mieszkania zostały wprowadzone do firmy na podstawie oświadczenia o przekazaniu środków trwałych na poczet prowadzonej działalności gospodarczej. Umowy z najemcami obejmują najem lokalu wraz z dostawą mediów, nierozliczanych w oparciu o faktyczne zużycie (stała kwota ryczałt). Przedsiębiorca kwalifikuje więc całą otrzymaną kwotę jako przychód ze sprzedaży usług. Czy jest możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodów faktur za media, które przedsiębiorca otrzymuje, oraz miesięcznych opłat do spółdzielni mieszkaniowej? Wszystkie faktury za media dotyczące wynajmowanych mieszkań wystawione są na dane prywatne, nie zawierają NIP, dodatkowo jedna z faktur za energię elektryczną wystawiana jest na dane małżonka.
Dzisiejsza gospodarka jest bardzo bogata w konkurujące ze sobą firmy, dla których znalezienie – i co może jeszcze ważniejsze – utrzymanie kontrahenta, oznacza być albo nie być. Jednym ze sposobów na przyciągnięcie kontrahenta jest instytucja opłaty upfront fee (opłata z góry). Sprawdźmy, jakie są kosztowe skutki zastosowania tego modelu biznesowego w praktyce.
Pytanie: Przedsiębiorca wykonuje działalność w pomieszczeniach będących częścią budynku, którego jest właścicielem razem ze swoją małżonką. Faktury za gaz dotyczące całego budynku wystawiane są na małżonkę przedsiębiorcy. Posiadają oni wspólność majątkową, jednak przedsiębiorca rozlicza się podatkiem liniowym – tym samym brak wspólnego rozliczenia. Czy w takim przypadku możliwe jest ujęcie w koszty faktury za gaz w części dotyczącej pomieszczeń, w których wykonywana jest działalność gospodarcza? Czy jednak możliwe byłoby to jedynie, gdy faktury wystawiane byłyby bezpośrednio na przedsiębiorcę i zawierały jego NIP lub ewentualnie na osobę fizyczną, ale przedsiębiorcę zamiast jego małżonki?
Pytanie: Spółka zamierza przekazać nagrodę rzeczową pracownikowi przechodzącemu na emeryturę. Wartość nagrody zostanie opodatkowana w PIT i ZUS. Nagrody rzeczowe nie są zawarte w regulaminie wynagradzania, gdyż jest to jednorazowa sytuacja. Czy wartość nagrody rzeczowej może stanowić koszt uzyskania przychodu?
W wielu firmach organizowane są imprezy integracyjne. Są na nie zapraszani pracownicy wraz z rodzinami. Czy sumy wydane na imprezę integracyjną przedsiębiorca może bezpiecznie zaliczyć do kosztów? A co z odliczeniem VAT?
Wykorzystywanie samochodów w firmie jest tematem licznych zapytań podatników w ramach interpretacji podatkowych. Samochody w firmie mogą być wykorzystywane w różny sposób, począwszy od użytku mieszanego na cele prywatne i działalności gospodarczej, skończywszy na wykorzystaniu jedynie w ramach działalności gospodarczej.
Wydatki na promocję firmy wciąż wywołują liczne wątpliwości księgowych, odnośnie do ich bezpiecznego rozliczenia na gruncie podatków dochodowych, VAT i rachunkowości. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić to prawidłowo.
Podatnik posiada auto w leasingu o wartości 199.000 zł netto z 1/2 VAT nieodliczoną. Jak powinien ujmować miesięczne raty w koszty podatkowe? Czy w 75% czy w proporcji auta do 150.000 zł. Co ze składkami ubezpieczeniowymi, jeżeli nie ma wyodrębnionej OC i AC oraz kosztami eksploatacyjnymi?
Czy wydatki na byłych pracowników spółki – emerytów lub rencistów – można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Pytanie: Spółka z o.o. nie posiada w swoich środkach trwałych samochodów osobowych. Wspólnik tej spółki, który jest zatrudniony w niej na umowę o pracę, wykorzystuje swój prywatny samochód osobowy do celów służbowych – wyjazdy na rozmowy kontraktowe, spotkania z klientami itp. Czy koszty paliwa do tego samochodu oraz koszty ubezpieczenia można zaliczyć do KUP w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, tj. 75% i 50% VAT.
Rozrachunki pomiędzy powiązanymi ze sobą kontrahentami są w obrocie gospodarczym codziennością. Kontrahenci tacy są często ze sobą powiązani kapitałowo lub instytucjonalnie. Zważywszy na jakże prawdziwe powiedzenie „czas to pieniądz” z uwagi na koszty i właśnie czas realizacji tradycyjnych przelewów bankowych, bezgotówkowe formy rozliczeń mają nad nimi ogromną przewagę. Każda forma rozliczenia, w której nie musi dochodzić do transferu środków za pośrednictwem banku, jest z punktu widzenia przedsiębiorcy korzystniejsza. Jedną z takich form stanowią rozliczenia nettingowe (clearingowe).
Zmiany w zakresie wysokości stosowanych kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do należności otrzymywanych przez osoby pełniące obowiązki społeczne lub obywatelskie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o PIT, przygotowany w ramach Polskiego Ładu.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip