Czy zakup zegarka, garnituru stanowi koszt uzyskania przychodu? Jakie jest stanowisko organów podatkowych w tej sprawie. Na co zwrócić uwagę, aby nie popełnić błędu i nie narazić się skarbówce.
Pracodawca chce sfinansować pracownikowi koszt zakupu aparatu słuchowego. Pracownik jest mechanikiem samochodowym. Czy wydatek na ten aparat może być kosztem podatkowym u pracodawcy? Czy pracownikowi należy wystawić PIT-8C na wartość dofinansowania? Czy faktura na aparat powinna być wystawiona na pracodawcę, czy na pracownika?
Wydatek nie jest kosztem podatkowym. Pracownik uzyskuje przychód ze stosunku pracy. Właściwa jest informacja PIT-11. Na fakturze powinny być dane nabywcy.
Fiskus w interpretacji o nr 0111-KDIB2-1.4010.259.2021.2 zgodził się ze spółką, że wydatki związane z uczestnictwem pracowników spółki w programie mają związek z prowadzoną przez przedsiębiorstwo działalnością i zostały poniesione, w celu zabezpieczenia źródła przychodów. Tym samym są spełnione wszystkie warunki do uznania omawianych wydatków za koszty uzyskania przychodów spółki.
Przemieszczanie i magazynowanie towarów mogą prowadzić do powstania ubytków, szczególnie w przypadku podmiotów dokonujących obrotu na dużą skalę. W wielu sytuacjach firmy odpowiedzialne za transport, przechowywanie towarów czy usługi logistyczne ograniczają swoją odpowiedzialność w tym zakresie do minimum, najczęściej przyjmując pewne limity strat, od których zaczynają odpowiadać przed zleceniodawcy. W efekcie część szkód niepokryta żadną formą rekompensaty musi być wpisana w koszty prowadzenia działalności. Powstaje więc pytanie, czy takie koszty mogą stanowić koszty uzyskania przychodu w związku z prowadzoną działalnością. Temat podjął dyrektor KIS w jednej z ostatnich interpretacji nr 0111-KDIB1-1.4010.286.2021.1.SG.
Siedziba i otoczenie firmy są jej wizytówką. Dlatego firmy często dbają o stan zieleni czy małej infrastruktury. Sprawdź, jak prawidłowo rozliczać takie wydatki.
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem nie tylko ekonomicznym polegającym na tym, że sprawy mogą rozwinąć się w niewłaściwym kierunku. Jest to także ryzyko prawne polegające na tym, że przedsiębiorca może być zmuszony wdać się w spory sądowe z kontrahentami czy organami administracji, które w taki czy inny sposób nadzorują jego funkcjonowanie. Sprawdźmy więc, czy wydatki ponoszone na procesy sądowe można bezpiecznie rozliczać w kosztach uzyskania przychodów.
Pytanie: Spółka dokonywała odpisów na ZFŚS w wysokości szacunkowej, wyliczanej na podstawie zatrudnienia z roku poprzedniego, jednak liczba zatrudnionych pracowników uległa zmianie. Dokonaliśmy więc korekty wysokości odpisów. Czy wydatki związane z korektą kosztów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?
Pytanie: Firma mojego klienta wysyła do kontrahentów okolicznościowe kartki z życzeniami. Czy organy podatkowe mogą zakwestionować rozliczenie tych wydatków jako kosztów uzyskania przychodów?
Problem: Spółka w związku z koniecznością utrzymania optymalnego stanu technicznego wagonów kolejowych ponosi wydatki na naprawy rewizyjne wagonów, które w wyniku używania ulegają uszkodzeniom lub zużyciu. Niekiedy podatnik ponosi koszty usług zewnętrznych, jeśli nie jest w stanie wykonać naprawy we własnym zakresie. Jak należy rozliczać kosztowo takie wydatki?
W ostatnim czasie dyrektor KIS analizował kwestie związane z kosztami ponoszonymi przez podatnika w związku z toczącym się procesem cywilnym. Poznaj najnowsze stanowisko fiskusa.
Pytanie: Umowa na świadczenie usług księgowych na czas określony zawarta na 2 lata w stawce 500,00 zł miesięcznie. Kwota płacona gotówką. Umowy na czas określony są powtarzane co 2 lata. Na podstawie jednej umowy nie przekroczono limitu gotówkowego (24 500=12.000,00). Czy odnawianie umów na czas określony co 2 lata jest poprawne, a przedsiębiorca nabywający takie usługi bez problemu może zaliczyć wydatek w koszty?
Pytanie: Firma posiada budynek, który wynajmuje nieodpłatnie pracownikom obcokrajowym, w związku z tym mam pytanie: czy koszt wyposażenia (kołdra i poduszka dla nowego pracownika) jest kosztem podatkowym? W związku z tym, że wynajmujemy ten dom nieodpłatnie, to powinniśmy również pracownikom w nim zamieszkującym określić, jaki czynsz byłby pobierany za zamieszkanie w takim mieszkaniu na tym obszarze i wpisać to jako przychód pracownika do opodatkowania w PIT-11 za rok 2021?
Pytanie: Jesteśmy spółką, która otrzymuje faktury wystawione w NOK. Nie posiadamy rachunku w NOK, w związku z tym płacimy za nie z konta w złotówkach, wskazując jednocześnie, że jest to odpowiednio wartość z faktury w NOK (bank przewalutował tę wartość z NOK na złote po rzeczywistym kursie banku). Czy w takiej sytuacji powstają podatkowe różnice kursowe?
Podatnicy coraz częściej zmuszeni są korzystać w działalności gospodarczej z usług prawnych, zarówno w relacjach ze swoimi kontrahentami, jak i przy okazji załatwiania różnego rodzaju spraw przed organami administracji rządowej oraz samorządowej. Ponoszenie wydatków na takie usługi wywołuje skutki zarówno na gruncie przepisów podatkowych, jak i w rachunkowości.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip