Problem: Firma budowlana (spółka komandytowa) zawiera umowy z podwykonawcami na realizację usług budowlanych. Podwykonawca za wykonaną usługę wystawia fakturę najczęściej MPP (powyżej 15.000 zł). Z faktury tej spółka komandytowa płaci podwykonawcy kwotę faktury, ale pomniejszoną o kwotę zabezpieczenia na wypadek roszczeń z tytułu wadliwie wykonanej roboty. Zabezpieczenie to jest zwracane podwykonawcy po kilku miesiącach, a czasami latach. Czy takie postępowanie spółki jest prawidłowe? Czy spółka może pomniejszać płatność za fakturę wykonawcy np. o 5% z tytułu zabezpieczenia i czy w takim razie spółka ma prawo całą fakturę zaliczyć w koszty uzyskania przychodu? Nie ma takiej możliwości, że spółka zapłaci całość faktury, a podwykonawca wpłaci osobno kwotę zabezpieczenia. To rozwiązanie nie sprawdziło się. Czy spółka może nadal stosować takie rozwiązanie (poprzez zapis w umowie z podwykonawcą), czy może istnieje inne wyjście z tej sytuacji?
W obrocie gospodarczym często się zdarza, że wspólnicy spółek cywilnych używają swoich prywatnych samochodów w celu załatwiania spraw spółki. W takich przypadkach trzeba pamiętać o prawidłowym rozliczaniu takich świadczeń – także na gruncie kosztów uzyskania przychodów.
Wierzytelność stanowi prawo przysługujące wierzycielowi do żądania od dłużnika wykonania określonego świadczenia, np. zapłaty należności pieniężnej. Wierzytelność przysługująca podatnikowi względem innego podmiotu może zostać sprzedana/zbyta. Sprawdź, jakie są tego konsekwencje w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Prosta spółka akcyjna to nowość w polskim systemie prawnym. Jej utworzenie oraz rejestracja wymagają poniesienia różnego rodzaju wydatków. Jednak tylko niektóre z nich będą dla nowo utworzonego podmiotu kosztem uzyskania przychodów. Dowiedz się więcej na ten temat.
Czy niezrealizowane różnice kursowe (z wyceny bilansowej na koniec roku) mogą być uznane za koszty i przychody podatkowe? Czy mogą wchodzić do podstawy naliczenia podatku dochodowego od osób prawnych?
Resort finansów wypowiedział się w interpelacji odnośnie do tego, czy skan faktury zakupowej może być podstawą do ujęcia wydatków w kosztach podatkowych, jeśli jej oryginał został przez podatnika zarchiwizowany, a następnie zniszczony.
Brexit spowodował, że polskie firmy dokonujące transakcji z podmiotami z Wielkiej Brytanii, a także rozliczające je biura rachunkowe stanęły przed nowymi wyzwaniami pod kątem ich rozliczania do celów podatkowych, w tym także na gruncie podatków dochodowych. Dotyczy to m.in. kwalifikacji tamtejszego VAT, zarówno w aspekcie przychodów, jak i kosztów ich uzyskania.
Zmiana statusu spółek komandytowych do celów podatkowych, która nastąpiła z początkiem bieżącego roku, spowodowała wiele wątpliwości odnośnie do rozliczeń tych podmiotów na gruncie przepisów ustawy o CIT. Dotyczą one również kwalifikacji wydatków ponoszonych przez spółki do kosztów podatkowych.
Resort finansów wypowiedział się w interpelacji odnośnie do tego, czy skan faktury zakupowej może być podstawą do ujęcia wydatków w kosztach podatkowych, jeśli jej oryginał został przez podatnika zarchiwizowany, a następnie zniszczony. Poznaj szczegóły.
Czy dotację otrzymaną na podstawie art.15zze4 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych przyznawanej przez Urząd Pracy należy zaliczyć do przychodów firmy? Pożyczka służy pokryciu bieżących wydatków firmy, które następnie ujmowane są w kosztach firmy.
Podatnik kupił dla firmy kilka pulsoksymetrów i koncentratorów tlenu. Czy wydatki na COVID-19 pozwalają mu na odliczenia.
Przedsiębiorca posiada ciągnik siodłowy, który uległ szkodzie całkowitej. Podatnik kontynuuje jego polisę OC, AC. Czy w związku z tym, iż pojazd nie wykonuje transportu a stoi na bazie koszty tych polis mogą stanowić dla nas koszty uzyskania przychodów? Pojazd nie wykonuje transportu usług towarów.
Podatnik na wyciągu bankowym ma pozycję naliczenie odsetek – kapitalizacja odsetek, obciążenie oraz opłata – prowizja od niewykonania części kredytu. Czy opłaty te może zaliczyć jako koszt uzyskania przychodu (PKPIR)? Odsetki i prowizja bankowa mogą być kosztami uzyskania przychodu.
W myjni samochodowej wykonano montaż aktywnej piany. Wartość usługi netto wynosiła 49.600 zł. Czy podatnik może te kwotę jednorazowo zaliczyć w koszty?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip