Wspólnik w spółce cywilnej używa swojego prywatnego auta, chciałby rozliczyć koszty używania, wydatki na paliwo. Czy powinien to robić prowadząc "kilometrówkę" i wprowadzić w koszty w spółce, czy tylko odliczyć od dochodów wspólnika, ze względu na to iż auto jest jego własnością? Czy może odliczyć 50% VAT? Obejrzyj odpowiedź eksperta.
Na pytanie Czytelnika Portalu FK odpowiada Samir Kayyali, doradca podatkowy. Porada video dostępna jest po zalogowaniu.
Zakup pochodnych instrumentów finansowych, które następnie zostały wniesione aportem do spółki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w chwili realizacji praw wynikających z takich instrumentów. Potwierdził to Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 lipca 2014 r. (sygn. akt II FSK 2331/12).
Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) dotyczy sprawy, w której podatnik, będący komandytariuszem spółki komandytowej i planujący objęcie udziałów w nowej spółce osobowej prawa handlowego, zamierza wnieść, oprócz środków pieniężnych, środki niepieniężne – w postaci kontraktów na sprzedaż i zakup waluty o pozycji domkniętej (pochodny instrument finansowy). Na podstawie tych kontraktów bank, w określonych terminach, zobowiązany jest do zapłaty per saldo określonej kwoty w złotych, bez wpływu na wahania kursu walut. W związku z tym powstało pytanie, czy wartość majątkowa kontraktów określona przez wspólników w akcie notarialnym ustalona na dzień ich wniesienia, odpowiadająca wydanemu przez nową spółkę wkładowi, stanowi koszt związany z nabyciem kontraktów w momencie realizacji tych kontraktów.
Wydatki na zakup wody oraz innych napojów dla pracowników należy kwalifikować do kosztów działalności operacyjnej dotyczących świadczeń na rzecz pracowników i księgować na koncie 40-5 „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia”.
Jeden z podatników nie był pewny, czy zgodnie z obecnymi przepisami zakup dla pracowników biurowych wody mineralnej, kawy i śmietanki do kawy, herbaty, cukru oraz soków stanowi koszt uzyskania przychodu. Wątpliwości dotyczyły też tego, czy można od takich zakupów odliczyć VAT na zasadach ogólnych?
Spółka posiada jako odrębny środek trwały centralę telefoniczną. W związku z wybudowaniem dodatkowego budynku administracyjnego, centrala telefoniczna musiała zostać rozbudowana. Spółka zakupiła licencje (okres obowiązywania licencji na czas nieokreślony ) na 10 dodatkowych dostępów, wartość licencji to kwota 3150zł. Rozbudowa centrali telefonicznej poza zakupem licencji to kwota 9370,88zł. Czy w związku z tym licencje mogę zaliczyć do kosztów podatkowych?
Jeśli przedterminowe rozwiązanie umowy dzierżawy i zapłata z tego tytułu odszkodowania było działaniem racjonalnym mającym na celu zabezpieczenie źródła przychodów, poniesiony wydatek będzie mógł być ujęty w kosztach uzyskania przychodu – uważa WSA w Warszawie.
Zwrot kosztów gwarancyjnych związanych z wymianą poduszek powietrznych w samochodach ma charakter odszkodowania. Nie może być zatem uznana za koszt uzyskania przychodów. Dotyczy to też sytuacji, gdy wady w dostarczonych produktach nie zostały stwierdzone.
Sprawa dotyczyła spółki, zajmującej się produkcją oraz sprzedażą części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych (w tym poduszek powietrznych do samochodów). Kontrola skarbowa wykazała, że firma nieprawidłowo zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów wydatki dotyczące zwrotu kosztów gwarancyjnych wymiany wadliwych poduszek powietrznych. Organy podatkowe uznały, że przez zaliczenie do kosztów odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, spółka zawyżyła koszty uzyskania przychodów.
Sprawa dotyczyła spółki, zajmującej się produkcją oraz sprzedaż części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych (w tym poduszek powietrznych do samochodów). Kontrola skarbowa wykazała, że firma nieprawidłowo zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów wydatki dotyczące zwrotu kosztów gwarancyjnych wymiany wadliwych poduszek powietrznych do samochodów.
Organy podatkowe uznały, przez zaliczenie do kosztów odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, spółka zawyżyła koszty uzyskania przychodów.
Wydatki poniesione na kolacje służbowe można uznać za koszt podatkowy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 17 czerwca 2013 r. (sygn. akt II FSK 702/11).
NSA uznał, że wydatki na obiady, kolacje biznesowe z kontrahentem oraz drobny poczęstunek dla klientów nie podlegają automatycznemu wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodu. Pytanie do eksperta: Czy wyrok NSA w poszerzonym składzie skończy spory podatników z organami podatkowymi dotyczącymi reprezentacji?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip