Kosztem uzyskania przychodów spółki nie mogą być wydatki poniesione na rzecz wiceprezesa spółki, w sytuacji gdy nie świadczył on na rzecz firmy pracy lub innych usług - taki wniosek wynika z orzeczenia NSA z 8 marca 2013 r.
Trudna sytuacja gospodarcza coraz częściej zmusza przedsiębiorców do podjęcia próby restrukturyzacji firmy. Jednym z elementów tego procesu jest ograniczenie zatrudnienia. W związku ze zwolnieniami pracowników powstaje szereg sytuacji, których kwalifikacja podatkowa budzi wątpliwości pracodawców.
Ostatnio w mediach aż huczy od reklam nowoczesnych ekspresów do kawy, atrakcyjnych promocji i preferencyjnych cen. Nic dziwnego, że firmy często dysponują drogimi ekspresami do kawy, umożliwiającymi przygotowanie kawy zarówno kontrahentom, jak i pracownikom. Powstaje więc pytanie, czy wydatek na zakup takiego ekspresu stanowi koszt uzyskania przychodu, w szczególności gdy działalność gospodarcza prowadzona jest w domu.
Wydatek z tytułu odszkodowania za nieprawidłowe rozwiązanie umowy o pracę stanowi koszt uzyskania przychodów pracodawcy. Nie ma przy tym znaczenia, czy odszkodowanie zostało wypłacone na rzecz aktualnego, czy też byłego pracownika. Z kolei poniesione przez podatnika koszty procesu, w którym wystąpił on w charakterze strony pozwanej o zapłatę odszkodowania, nie mogą być zaliczone do kategorii kosztów podatkowych. Takie stanowisko wynika z wyroku WSA w Olsztynie z 12 lipca 2012 r. (sygn. akt. I SA/Ol 297/12).
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip