W sytuacji, gdy zniszczenie towaru nastąpiło z przyczyn niezawinionych przez podatnika, nie ma podstaw do korekty VAT naliczonego. Co innego, gdy podatnik przyczynił się do utraty towarów.
Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.
Nawet jeśli nota rabatowa zostanie wystawiona w innym okresie rozliczeniowym niż wynikająca z niej wypłata, spółka ma prawo obniżyć podstawę opodatkowania dla VAT. Może również obniżyć sam podatek należny za okres, w którym nastąpiła wypłata rabatu jako zdarzenie uprawniające do korekty VAT. Warunkiem jest poprawne wystawienie dokumentu potwierdzającego dokonanie operacji.
Samo stwierdzenie w protokole z inwentaryzacji, że niedobory należy zaklasyfikować jako niezawinione jest niewystarczające. Stwierdzone niedobory niezawinione nie będą powodować konieczności korekty podatku naliczonego związanego z zakupem towarów (materiałów) tylko wtedy, gdy zostaną prawidłowo udokumentowane. Tak orzekł WSA w Katowicach.
Ustawa o rachunkowości nie zawiera wskazówek dotyczących ujęcia w księgach wierzyciela korekty VAT należnego z tytułu skorzystania z ulgi na złe długi. Ewidencja korekty VAT należnego będzie zatem zależała od reguł przyjętych w polityce rachunkowości danej jednostki.
Podatnik, który po wybudowaniu nieruchomości zmienił przeznaczenie części lokali ze sprzedaży na wynajem, musi skorygować odliczony podatek. Konieczna jest w tej sytuacji jednorazowa korekta w deklaracji VAT za okres, w którym zmiana wystąpiła – wynika z orzeczenia WSA w Kielcach.
Przedsiębiorca nie dokonuje korekty, jeśli różnica między proporcją wyliczoną za poprzedni rok (wstępną) a proporcją obliczoną dla danego (zakończonego) roku nie przekracza dwóch punktów procentowych.
Czy dłużnik ma obowiązek korekty odliczonego uprzednio VAT od importu towarów i WNT w sytuacji niezapłacenia należności w terminie 150 dni? Sprawdź.
Przedsiębiorca, który w 2010 r. nabył samochód ciężarowy i odliczył z faktury zakupu podatek w pełnej wysokości, a obecnie planuje wprowadzić w pojeździe modyfikację, które zmienią przeznaczenia auta na samochód osobowy, nie musi korygować odliczonego wówczas podatku od towarów i usług.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip