kontrahent

Opodatkowanie dostawy towarów na rzecz kontrahenta z UE – jak rozliczyć VAT

Pytanie: Jesteśmy jednostką, która sprzedaje swoje wyroby we własnych sklepach jak również kontrahentom. Kontrahent z UE chce kupić towar i wywieźć swoim transportem z Polski. Po odebraniu towaru nie wiemy, czy towar zostanie wywieziony, prawdopodobnie tak. Czy taka transakcja będzie uznawana za WDT? Nie będziemy mieli żadnych dokumentów świadczących o wywozie. Czy będzie traktowana jako sprzedaż krajowa i opodatkowana stawką VAT obowiązującą w naszym kraju? Czy wykazać taka sprzedaż w informacji VAT- UE?

Jedną z czynności podlegających w Polsce opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (dalej WDT) dochodzi przede wszystkim na skutek dostaw towarów wywożonych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (zob. art. 13 ust. 1 ustawy o VAT).

Kiedy WDT można opodatkować WDT stawką 0%

WDT są opodatkowane stawką 0%, jeżeli spełnione są warunki określone przepisami art. 42 ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika, ze warunkiem stosowania stawki 0% jest udokumentowanie - przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy (tj. za okres rozliczeniowy powstania obowiązku podatkowego) - faktu, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju (zob. art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

Koszty organizacji wigilii dla pracowników i kontrahentów a koszty podatkowe

Pytanie: Firma organizuje wigilię dla pracowników i kontrahentów w restauracji. Jak musi być opis faktury, aby poczęstunek zaliczyć w koszty - usługa cateringowa czy gastronomiczna? Jakie warunki trzeba spełnić, aby zaliczyć wydatki na wigilię w koszty podatkowe?

Kosztami uzyskania przychodów z działalności gospodarczej są koszty ponoszone przez podatników w celu osiągnięcia przychodów z działalności gospodarczej lub w celu zachowania albo zabezpieczenia działalności gospodarczej jako źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych jako niestanowiące kosztów uzyskania przychodów (zob. art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Jak jednocześnie stanowi art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Wydatki na wigilię w części dotyczącej pracowników

W świetle powyższych przepisów wydatki na organizację różnego rodzaju imprez mogą stanowić w całości koszty uzyskania przychodów przede wszystkim w części dotyczącej pracowników i emerytowanych pracowników podatników.