1 maja 2021 r. traci moc aktualne rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące. Trwają prace na nowym rozporządzeniem w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, zarówno w zakresie kas on-line, jak i kas z elektronicznym zapisem kopii. Nowe przepisy podlegają notyfikacji do Komisji Europejskiej i mogą nie zostać wydane przed 1 maja 2021 r. Według Ministerstwa finansów nie wpływa to na ważność dotychczas wydanych potwierdzeń o spełnianiu kryteriów i warunków technicznych dla kas rejestrujących.
Resort finansów przedstawił rozporządzenie zmieniające dopiero co znowelizowane rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Aktualne rozporządzenie zawiera bowiem błąd. W konsekwencji wielu podatników ma problem ze zidentyfikowaniem, jakie faktycznie usługi nie mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej.
Pytanie: Czy sprzedaż laptopa byłemu pracownikowi (komputer znajduje się w ewidencji środków trwałych) firma musi zaewidencjonować na kasie fiskalnej? Pracownik był zatrudniony do października 2018 roku. Kupił laptop, ponieważ dowiedział się od innych pracowników (obecnie zatrudnionych), że sprzedajemy nasze stare środki trwałe i wyposażenie, którego już nie używamy. Za laptopa były pracownik zapłacił przelewem, wystawiliśmy mu fakturę VAT. Czy taka transakcja wymaga ewidencji na kasie fiskalnej?
Spółka prowadzi działalność w zakresie udzielania pożyczek dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jednak zamierza dodatkowo sprzedawać we własnym imieniu swoim klientom – osobom fizycznym – pakiety medyczne, w ramach których, za miesięczną opłatą, zostanie im zapewniona opieka medyczna w określonym zakresie w okresie obowiązywania umowy. Pakiety medyczne mają obejmować szereg usług medycznych świadczonych na odległość za pomocą platformy konsultacji medycznych. Czy potrzebna jest kasa fiskalna?
Właśnie pojawił się projekt zmieniający dopiero co znowelizowane rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Aktualne rozporządzenie zawiera bowiem błąd. W konsekwencji wielu podatników ma problem ze zidentyfikowaniem, jakie faktycznie usługi nie mogą korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej. Jak błąd zostanie poprawiony?
Spółka prowadzi działalność w zakresie udzielania pożyczek dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jednak zamierza dodatkowo sprzedawać we własnym imieniu swoim klientom – osobom fizycznym – pakiety medyczne, w ramach których, za miesięczną opłatą, zostanie im zapewniona opieka medyczna w określonym zakresie w trakcie obowiązywania umowy. Pakiety medyczne mają obejmować szereg usług medycznych świadczonych na odległość za pomocą platformy konsultacji medycznych.
Pytanie : Kancelaria Prawna udzieliła porady prawnej osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Powyższa usługa została zaewidencjonowana na kasie fiskalnej oraz ujęta w raporcie miesięcznym. Jak podatnik powinien oznaczyć powyższy raport fiskalny w nowym JPK VAT?
Jak co roku pod koniec grudnia i jak zwykle na ostatnią chwilę, resort finansów opublikował rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Sprawdź, czy Twoja firma może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy w 2021 roku i jakie warunki musisz w tym celu spełnić.
Jest już rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Kto nie musi mieć kasy rejestrującej w 2021 roku i jakie warunki trzeba spełnić?
Pytanie: Czy podmiot prowadzący działalność gastronomiczną (catering) tylko z dowozem dań do odbiorcy lub przygotowujący posiłki w miejscu wyznaczonym przez odbiorcę musi posiadać od 1 stycznia 2021 r. kasę fiskalną online?
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip