Od początku lipca br. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe w formie elektronicznej, na żądanie organów podatkowych mają obowiązek ich przekazania. Będą też musieli przekazać dowody księgowe.
Za okresy począwszy od 1 lipca 2018 r. obowiązek przedstawiania JPK na żądanie objął również mikro, małych i średnich przedsiębiorców, o ile prowadzą księgi rachunkowe w formie elektronicznej.
Wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe w formie elektronicznej w razie żądania organów podatkowych mają od 1 lipca 2018 r. obowiązek ich przekazania. Pobierz ebooka i sprawdź:za jakie okresy rozliczeniowe organ podatkowy może żądać ksiąg podatkowych oraz dowodów związanych z ich prowadzeniem? jakie kary grożą za nieprzekazanie JPK? - jak prawidłowo wysłać JPK? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania, aby uniknąć kłopotów przy wysyłce JPK.
Podatnik otrzymał fakturę korygującą wystawioną przez klienta w kwietniu. Dotyczy ona zmiany numeracji faktury z marca. Faktura zakupu ujęta została w JPK za marzec 2018 r. Czy należy skorygować JPK na zmianę numeru na fakturze?
Czy przedsiębiorca za okres zawieszonej działalności ma obowiązek składać JPK?
Samochód dostawczy, będący środkiem trwałym firmy w wyniku stłuczki został uszkodzony. Naprawa samochodu będzie finansowana ze środków wypłaconych z polisy AC przedsiębiorcy. Ubezpieczyciel ma przelać na konto odszkodowanie, tj. kwotę gotówki wyliczoną przez rzeczoznawcę ubezpieczyciela powiększoną o VAT 23%. Naprawę samochodu przedsiębiorca ma wykonać we własnym zakresie. Ubezpieczyciel nie będzie żądał rachunków za wykonaną naprawę samochodu. Czy wobec zaistniałej sytuacji przedsiębiorca ma obowiązek wpisywać do PKPiR otrzymaną kwotę na naprawę jako dochód, jeżeli tak, to w jaki sposób? Jak rozliczyć wartość VAT zawartego w otrzymanym odszkodowaniu? Czy i jak wpisywać faktury za części i robociznę do PKPR i rejestru VAT? Jak rozliczyć całe zdarzenie w JPK? Jak rozliczyć wartość kwoty, która będzie wydatkowana na remont samochodu, jeżeli do remontu trzeba będzie dołożyć dodatkowe środki z kasy przedsiębiorcy?
Do 26 lutego trzeba przekazać plik JPK_VAT za styczeń. Taki obowiązek mają też po raz pierwszy mikroprzedsiębiorcy. Upewnij się, jakie zmiany w zakresie JPK czekają podatników w najbliższym czasie.
Logując się po raz pierwszy do aplikacji Klient JPK 2.0, musisz utworzyć profil i się zalogować. Jakie są kolejne kroki, aby wysłać JPK_VAT? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.
Mikrofirma prowadzi sprzedaż samochodów używanych (VAT marża). Od stycznia 2018 r. na potrzeby JPK_VAT ma obowiązek prowadzić ewidencje VAT przy użyciu komputera. Czy nadal może prowadzić PKPiR w formie papierowej i wystawiać faktury do paragonów na rzecz osób nieprowadzących działalności także na papierze, czyli na drukach? Co z JPK_VAT i JPK PKPiR, które będą obowiązywały od lipca 2018 r.?
Obowiązek złożenia pliku JPK_VAT(3) upływa 26 lutego 2018 r. Ministerstwo Finansów wyjaśniło, kiedy zawieszenie działalności gospodarczej zwalnia z przesyłania JPK_VAT. Dowiedz się więcej.
Ministerstwo Finansów udostępnia narzędzia zapewniające prawidłowe stworzenie rejestru VAT oraz bezpłatną wysyłkę pliku JPK (3). Sprawdź szczegóły.
Celem szkolenia online jest przedstawienie zagadnienia obowiązku przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego VAT przez dużych, średnich, małych i mikroprzedsiębiorców w ramach obowiązkowej comiesięcznej e-kontroli podatkowej.
Podczas szkolenia online ekspert przedstawi praktyczne aspekty dotyczące przekazywania danych, wskazane najczęstsze rozbieżności pomiędzy JPK_VAT a deklaracją VAT a ponadto uzyskają państwo odpowiedzi na pytania w jaki sposób ochronić firmę przez sankcjami za niezłożenie pliku JPK_VAT w terminie, kiedy należy składać pliki i w jakiej formie, czy ma znaczenie jaki organ powiadomi przedsiębiorcę o nieprawidłowościach w JPK_VAT, czy będą kolejne zmiany w strukturach JPK_VAT, czy będą zmiany w częstotliwości przesyłania danych w ramach e-kontroli.
Podczas szkolenia ekspert omówi:
Szkolenie prowadzi:
Barbara Dąbrowska manager Działu Księgowości w międzynarodowej firmie leasingowej, Dyrektor ds. Finansów w firmie consultingowej
Wstęp:
Podatnik prowadzi mały osiedlowy sklep spożywczy. Przedsiębiorca swoją sprzedaż rejestruje za pomocą kasy fiskalnej. Raz na miesiąc zdarza się wystawić fakturę sprzedaży (wypisuje takie faktury ręcznie). Wystawioną fakturę sprzedaży, miesięczny raport fiskalny oraz wszystkie faktury kosztowe i zakupowe zanosi do biura rachunkowego. Biuro wprowadza dokumenty bezpośrednio do rejestru VAT i na tej podstawie będzie od 1 stycznia wysyłać JPK_VAT. Problem pojawia się jednak w przypadku JPK_FA. Czy podatnik musi faktury sprzedaży wystawiać za pomocą programu komputerowego, który ma możliwość generowania JPK_FA? Czy musi również wprowadzać do tego programu wszystkie faktury kosztowe i zakupu? Czy JPK_FA dotyczy tylko faktur sprzedaży, czy również faktur zakupu i kosztów? Czy JPK_FA musi zawierać wszystkie pozycje z faktur, czy tylko zbiorcze zestawienia za każdą ze stawek?
Wraz z początkiem roku mikroprzedsiębiorcy prowadzący pełną ewidencję VAT zostaną objęci obowiązkiem przesyłania plików JPK_VAT. Dowiedz się więcej na ten temat.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip