Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku udzielenia przedłużonej gwarancji i jak wykazać taką fakturę w JPK_VAT? Sprawdźmy na konkretnym przykładzie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Dyrektor KIS w jednej z ostatnio wydanych interpretacji wyjaśnił, że jeśli podatnik przekazuje nieodpłatnie części – w ramach realizacji zobowiązań gwaranta – to nie dochodzi do odrębnej dostawy towarów, a tym samym brak jest podstaw do uznania przedmiotowego wydania towarów za nieodpłatną dostawę towarów (podlegającą opodatkowaniu VAT) – niezależnie od tego, czy wydanie towaru będzie na rzecz kontrahenta krajowego, unijnego czy też z państwa trzeciego.
Od 13 listopada br. obowiązują przepisy, na podstawie których dokonano zmiany rozporządzeń dotyczących wspierania gospodarki w związku z pandemią koronawirusa. W ramach wspomnianej nowelizacji m.in. został wydłużony do połowy 2021 roku termin udzielania pomocy w formie pożyczek, poręczeń i gwarancji.
Banki mogą na zlecenie udzielać i potwierdzać gwarancje bankowe. Gwarancja bankowa jest pisemnym zobowiązaniem banku do zapłacenia określonej sumy pieniężnej wskazanej w gwarancji, w sytuacji gdy zleceniodawca gwarancji nie wypełni określonych zobowiązań.
W niespełna 6 miesięcy funkcjonowania programu z gwarancji de minimis skorzystało ok. 16 500 przedsiębiorców. Świadczy to o ogromnym sukcesie tego rodzaju zabezpieczenia.
Dochodzenie roszczeń z gwarancji zapłaty ma być nie tylko szybsze, ale i mniej kosztowne niż obecnie! Rozszerzenie katalogu zabezpieczeń wierzytelności, na podstawie których sąd wydaje nakaz zapłaty o gwarancję bankową, gwarancję ubezpieczeniową, akredytację bankową lub poręczenie banku - takie zmiany przewiduje nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, nad którą trwają prace w Sejmie.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip