Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Ulga termomodernizacyjna w 2025 roku - jak prawidłowo rozliczyć w rocznym PIT
Stawka VAT na montaż fotowoltaiaki w budynku hospicjum
Jak rozliczać podatkowo panele fotowoltaiczne w firmie? Praktyczne wskazówki
Zwolnienie z VAT usług serwisu klimatyzacji i paneli fotowoltaicznych
W dzisiejszym odcinku podcastu zajmiemy się pytaniem dotyczącym obowiązku podatkowego przy sprzedaży energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej. Sprawdźmy, jakie są zasady rozliczeń VAT w kontekście takiej sprzedaży.
Z podcastu dowiesz się:
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT przy sprzedaży energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej.
Posłuchaj pozostałych podcastów>>>
Polecamy porady ekspertów:
Fakturowanie energii elektrycznej wprowadzanej do sieci przez prosumenta
Ministerstwo Finansów nie pracuje nad wprowadzeniem podatku od fotowoltaiki. W ten sposób wspomniany resort odniósł się do nieprawdziwych według niego informacji dotyczących ustanowienia nowej daniny w tym zakresie.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
RPO oczekuje większych zmian w opodatkowaniu nieruchomości
MF zapowiada zmiany dotyczące opodatkowania nieruchomości
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Od niedawna obowiązują przepisy dotyczące grantu na odnawialne źródła energii. Wnioski o grant OZE można składać jeszcze do końca czerwca 2026 roku. Warto wiedzieć, że przepisy te mają swoje konsekwencje na gruncie VAT. Sprawdź, jakie. Dowiedz się na czym polega zasada net billingu i jakie ma ona skutki w VAT.
Mirosław Siwiński, doradca podatkowy, radca prawny, partner w Advicero Tax Nexia wyjaśni m.in.:
Oglądaj szkolenia:
Niedawno Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał orzeczenie w zakresie opodatkowania VAT dotacji na realizację inwestycji polegającej na montażu systemów odnawialnych źródeł energii na nieruchomościach mieszkańców. Poznaj praktyczne skutki tego wyroku.
Wyrok w sprawie sygn. akt C-612/21 dotyczył opodatkowania dofinansowania domontażu na domach mieszkańców systemów odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym paneli fotowoltaicznych. Unijny trybunał wypowiedział się odnośnie do tego, czy gmina działa w tej sprawie jako podatnik VAT.
Mirosław Siwiński, doradca podatkowy, radca prawny, partner w Advicero Tax Nexia wyjaśni m.in.:
Więcej o wyroku w sprawie sygn. akt C-612/21, a także o wyroku dotyczącym usuwania azbestu czytaj też w komentarzu eksperta:
VAT od fotowoltaiki i azbestu w gminach - poznaj skutki ostatnich wyroków TSUE
Polecamy też inne szkolenia dotyczące rozliczania VAT:
Niedawno zapadły dwa ważne wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w polskich sprawach. Dotyczyły one opodatkowania VAT dotacji na instalacje fotowoltaiczne i na usuwanie azbestu. Sprawdźmy jakie są konsekwencje wydania tych wyroków.
Pierwszy z omawianych wyroków TSUE wydany został w sprawie gminy realizującej (wspólnie z czterema innymi gminami) projekt, którego celem było zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii.
W ramach tego projektu gmina (z wykorzystaniem usług wybranego przedsiębiorstwa) dostarczała i instalowała systemy odnawialnych źródeł energii na rzecz swoich mieszkańców będących właścicielami nieruchomości, którzy wyrazili wolę wyposażenia tych nieruchomości w takie systemy. Koszty tego projektu były w 75% finansowane ze środków publicznych (tj. z otrzymywanego od województwa dofinansowania), zaś w 25% przez właścicieli nieruchomości, na których instalowane były odnawialne źródła energii.
Przy czym zawierane z tymi właścicielami umowy przewidywały, że instalowane w ramach przedmiotowego projektu systemy odnawialnych źródeł energii stanowiły własność gminy przez tzw. okres trwałości projektu (tj. przez 5 lat od dnia otrzymania ostatniej płatności, którą to płatność gmina otrzyma z tytułu zwrotu przypadającej jej części subwencji wypłaconych przez dane województwo).
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Polecamy też:
Odliczenie VAT – czy przysługuje od inwestycji związanej z rozbudową świetlicy
Jak ustalić prewspółczynnik dla działalności wodno-kanalizacyjnej gminy
Sprawdź, jakie skutki w VAT ma wydawanie duplikatów legitymacji
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
jak rozliczyć VAT w przypadku montażu sprzętu fotowoltaicznego w Niemczech.
Czytaj też:
Czy opłaca się stosować procedurę OSS handlując w Niemczech
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.