Podatnik ma wątpliwości dotyczące faktur korygujących na plus. Na jednej z nich jest zakup prętu, na drugiej zaliczka na wyroby hutnicze. Obie korekty są na odwrotne obciążenie wystawione z datą czerwcową, a duplikaty wystawione z datą wrześniową. Z jakimi datami ująć je w pliku JPK oraz rejestrze VAT? Czy z datą wystawienia korekt czyli z datą czerwcową czy z datą duplikatu, czyli datą wrześniową?
Na wynik działalności operacyjnej składają się m.in. przychody netto ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów, z uwzględnieniem opustów, rabatów i innych zwiększeń lub zmniejszeń. Sprawdź na przykładach, jak księgować takie operacje i jakie ma to skutki w podatku dochodowym.
Na fakturze korygującej wystawionej do faktury za pobyt i wyżywienie został wpisany błędny numer korekty. Faktury korygujące miały do tej pory numery 1, 2, 3 i teraz powinna zostać wystawiona korekta o numerze 4, zamiast 5. W jaki sposób można poprawić taki błąd?
Wystawiono fakturę korygująca (sprzedaż) in minus – udzielono obniżki ceny w formie rabatu (skonto) z tytułu wcześniejszej zapłaty – fakturę wystawił na usługi budowlane podwykonawca z odwrotnym obciążeniem 18 czerwca 2019 r. Faktura korygująca wystawiona została 5 lipca 2019 r. Jak ująć fakturę korygującą na gruncie PIT-28 (ryczałt), a jak VAT – w jakich datach?
W sytuacji gdy sprzedawca uzyska potwierdzenie otrzymania faktury korygującej od nabywcy po terminie złożenia deklaracji podatkowej, wówczas korektę uwzględni za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał to potwierdzenie.
Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT. Ze względu na pomyłki w wystawionych fakturach, zwroty towarów, udzielone po sprzedaży rabaty, opusty lub obniżki cen oraz zwroty zaliczek, faktury te są następnie korygowane w zależności od przyczyny korekty podstawa opodatkowania na fakturach ulega obniżeniu lub zwiększeniu. Faktury korygujące następnie spółka przekazuje przez odbiorcom. Pojawiła się wątpliwość, w którym momencie rozliczyć korekty faktur.
W jakiej kwocie odliczyć zawyżony VAT od aportu niepieniężnego? Sprawdź.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wydał długo wyczekiwany przez podatników wyrok w sprawie konieczności uzyskiwania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przy zmniejszaniu podstawy opodatkowania. Zapoznaj się z nim w naszym artykule!
Wkrótce Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) wyda wyrok w sprawie nałożonego w polskiej ustawie o VAT wymogu uzyskiwania przez podatników potwierdzenia odbioru faktury korygującej przy zmniejszaniu podstawy opodatkowania. Przepis ten jest często w praktyce nie do zrealizowania, a ponadto został uznany przez wiele sądów administracyjnych za sprzeczny z Dyrektywą 2006/112/WE.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip