Podatnik 27 maja br. wystawił fakturę sprzedaży na 200 tys. zł na materiały budowlane. Z uwagi na to, że nastąpiła podwyżka cen od producenta, klient odstąpił od umowy i zażądał korekty in minus. W związku z tym 14 czerwca br. podatnik zwrócił klientowi pieniądze na konto i wystawił korektę in minus też z datą czerwcową. Z jaką datą należy zaksięgować korektę w VAT i w pliku JPK_VAT? Czy w czerwcu? Czy takie odstąpienie od umowy wystarczy? Jak powinno wyglądać rozliczenie faktury korygującej w tej sytuacji?
Podatnik zastosował błędną cenę na fakturze pierwotnej, faktura była wystawiona w lutym. Korekta ceny in plus nastąpiła w marcu. Kiedy nabywca odliczy dodatkową kwotę VAT naliczonego – czy w dacie wystawienia faktury korygującej?
Posłowie pracowali ostatnio nad projektem nowelizacji ustawy o VAT, obejmującym m.in. wiele zmian ukierunkowanych na uproszczenie zasad rozliczania tego podatku (pakiet SLIM VAT). Zmiany te mają wejść w życie już od początku 2021 roku. Chociaż prace nad SLIM VAT trwają, to już dziś warto zwrócić uwagę na niektóre z proponowanych rozwiązań. W tym tekście ekspert omawia planowane zmiany dotyczące rozliczania faktur korygujących. Poznaj zmiany.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.
/WiedzaiPraktyka
/wip